Autentyczny Copywriting

Bój się i rób!

Agnieszka Siołek-Cichocka cv zmiany 0 Comments

Ania PiwowarskaAnia Piwowarska – Autentyczny Copywriting

Jestem copywriterką. Piszę teksty na zlecenie i podpowiadam, jak pisać – o sobie, swojej działalności, swoich pasjach. Szukam autentyczności – wszędzie, a szczególnie w tekstach. Mam ogromną przyjemność pracować z małymi firmami – tworzonymi z pasją i sercem. Z ludźmi, którzy kochają, to, co robią.

*Foto: Nikko/ Machina Fotografika

CO ROBIŁAM? [fa type=”long-arrow-left”]
CO ROBIĘ?

W moim życiu byłam dziennikarką, sekretarz redakcji, panią od marketingu w kasynie. A następnie – przez 6 lat – copywriterką pracującą najpierw w mniej, a potem w bardziej znanej agencji reklamowej (z mniej i bardziej znanymi markami, takimi jak Żywiec, Philips, BoboVita, Electrolux czy Sony). Z tą ostatnią rolą najbardziej się utożsamiam, choć w tym momencie nie pracuję już na etacie, tylko jako copywriterka-freelancerka rozwijam własny projekt pod nazwą Autentyczny Copywriting.

 • Jako copywriterka-freelancerka piszę teksty na zlecenie. Jako twórczyni projektu Autentyczny Copywriting – podczas indywidualnych konsultacji oraz wspólnej pracy – podpowiadam, jak pisać o sobie, jak pisać swoim własnym autentycznym głosem i jak wychodzić z nim w świat (czyli promować to, co się robi).
 • Jako osoba, która musi pisać – piszę (opowiadania, a ostatnio również książkę…).
 • A ponieważ uwielbiam obrazki – czasami coś maluję – co jest najwyższym stopniem twórczej radości, bo nie wiążę z tym żadnych ambicji.
 • Do tego wszystkiego dość dużo podróżuję.

 

JAK ODKRYŁAM CO CHCĘ ROBIĆ?

Najpierw był to rodzaj niewygody i poczucie, że nie jestem stworzona do pracy na etacie. Te przeczucia towarzyszyły mi od samego początku – od pierwszego miejsca zatrudnienia. Ale wtedy jeszcze nie miałam pomysłu, jak to obejść i brałam etat za część tzw. prawdziwego dorosłego życia, którego miałam ochotę zakosztować. Na studiach dziennikarskich ostatecznie wyleczyłam się z dziennikarstwa, a za to zachłysnęłam reklamą. Copywriting był więc konsekwencją tej fascynacji, bo słowo było mi najbliższe. Nigdy nie żałowałam lat spędzonych na pisaniu setek tekstów, bannerów, mailingów i od czasu do czasu wymyślaniu fajnych rzeczy, które potem zdobywały jakieś branżowe nagrody. Dla mojego warsztatu to była idealna szkoła. Ale etat nadal mnie uwierał i marzyłam o życiu na wolności. Tylko nie bardzo wiedziałam, jak miałabym się na tej wolności utrzymać i z czego żyć. I wtedy wybrałam się na warsztat do Agaty Dutkowskiej „Zarabiam na tym, co kocham” (który – jak się później okazało – był żłobkiem Latającej Szkoły). Na tych warsztatach odkryłam, że kocham pisać – i że pisanie po 8 godzin dziennie – w pracy, nie zabiło we mnie radości i potrzeby pisania. Do tego poczułam, że chciałabym mieć na moje własne pisanie więcej czasu i przestrzeni. I faktycznie wtedy pozwoliłam sobie pisać poza reklamą. Zaczęły z tego powstawać moje pierwsze opowiadania, założyłam grupę piszących kobiet – Przestrzeń Pisania, jeździłam na różne warsztaty. I ciągle pracując na etacie – zaczęłam prowadzić konsultacje oraz warsztaty pod szyldem Autentyczny Copywriting.

INSPIRACJA

Zadawanie sobie pytań – o moje marzenia, o to, co chcę robić w życiu, co sprawia, że odczuwam radość i czego się boję – czyli pytań coachingowych. A potem uważne wsłuchiwanie się w odpowiedzi, które czasem mnie samą zaskakiwały. Pierwsze takie pytania znalazłam w książce Beaty Pawlikowskiej „W dżungli życia” i wtedy też po raz pierwszy poważnie zaczęłam sobie na nie odpowiadać. To nie była książka stricte coachingowa (później czytałam więcej – często lepszych książek) – ale pytania były wystarczająco dobre i trafiły w moją potrzebę przyjrzenia się sobie za ich pomocą.

POWÓD ZMIANY

Długo przygotowywałam się do niej wewnętrznie. A później poddałam się zewnętrznym okolicznościom. I okazało się, że jestem już gotowa.

PLUSY WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI
 • wszystko zależy ode mnie – mogę wybierać, co robię, kiedy, w jakiej kolejności
 • pracując z mniejszymi klientami, mam z nimi bezpośredni kontakt i to mi bardzo pomaga w komunikacji i przekonywaniu do rozwiązań, w które wierzę
 • w przypadku konsultacji i warsztatów – spotkania z bardzo inspirującymi osobami, wchodzenie w ich światy, poznawanie ich z bliska i tego, co robią
 • wymiana energii, w której bardzo dużo otrzymuję i która ładuje moje akumulatory
MINUSY WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI
 • wszystko zależy ode mnie – muszę wybierać, co zrobię i kiedy, co oznacza, że z niektórych rzeczy muszę rezygnować
 • zdarza mi się planować za dużo – wtedy pracuję po kilkanaście godzin albo w weekendy, bo wywiązywanie się z tego, do czego się zobowiązuję, jest dla mnie bardzo ważne
 • balansowanie pracy i życia oraz sensowne zarządzanie czasem to są zagadnienia, z którymi mierzę się cały czas

MOCNE STRONY
 •  pisanie i umiejętne konstruowanie przekazu perswazyjnego
 •  potrafię inspirować do działania
 •  przekazuję moją wiedzę w sposób praktyczny i jasny
 •  potrafię zadawać odpowiednie pytania
 • dostrzegam w innych potencjał, którego sami czasem nie widzą
 •  angażuję się w to, co robię całą sobą
 •  podchodzę do ludzi z uwagą i otwartością
SŁABE STRONY
 • nie znoszę papierów, faktur, umów, ale nauczyłam się radzić sobie z nimi na takim poziomie, jaki jest mi potrzebny
 • walczę z moim perfekcjonizmem i uczę się rozpoznawać sytuacje, w których perfekcjonizm zupełnie mi nie służy
 • planuję za dużo – zbyt optymistycznie podchodzę do czasu 


JAKI POTWÓR MIESZKA/Ł W TWOJEJ GŁOWIE?
 • W mojej głowie mieszkało wiele potworów. Pytania, które zaczęłam sobie zadawać były początkiem drogi, której najważniejszym elementem okazała się psychoterapia. Nie wszystkie rzeczy jesteśmy w stanie dostrzec i przepracować samodzielnie. Ostatnio częściej o tym mówię, bo ciągle jeszcze spotykam osoby, które psychoterapię traktują jako ostatnią deskę ratunku, a nie dostępną formę pomocy, z której można korzystać.

 • Strachy i obawy – przed zmianą, tym czy sobie poradzę, jak będę sobie radzić. A także frustracje, które pojawiają się, kiedy mocno czuję, że chcę coś zrobić, ale jednak tego nie robię.
Oswajanie potwora

Cały czas odkrywam, że niektóre rzeczy po prostu potrzebują czasu, żeby we mnie dojrzeć. I kiedy im na to pozwalam, daję sobie czas i nie poganiam się batem, tylko przyglądam uważnie moim obawom i strachom z nimi związanym – to wtedy – po pewnym czasie jestem już gotowa. Siadam i po prostu to robię. Tak właśnie było z moją książką. Przez kilka lat nosiłam ją w głowie. Aż w którymś momencie poczułam, że nadszedł moment, żeby naprawdę zacząć ją pisać. Że jestem już gotowa. Oczywiście, musiałam tak zorganizować moje życie, czas i pracę, żeby stało się to możliwe. Ale, gdy to zrobiłam, wiele rzeczy poukładało się jakby samo.

ETAT VS FIRMA

Oceń w skali od 1-10 pkt:

7 – kreatywność na etacie   VS    kreatywność we własnej firmie – 10

8 – motywacja na etacie   VS    motywacja we własnej firmie – 10

6 rozwój potencjału na etacie   VS    rozwój potencjału we własnej firmie – 9

RADA DLA INNYCH

Bój się i rób (w moim przypadku często przybiera formę bój się i pisz). Możesz odczuwać strach i obawy, nie zaprzeczać im – dostrzegać je i się nimi opiekować, a jednocześnie robić to, czego pragniesz najbardziej, próbować nowych rzeczy, eksperymentować, spełniać swoje marzenia. Radę tę wyniosłam z pierwszych warsztatów Agaty – jedna z uczestniczek powiedziała, że jej mama zawsze jej to powtarza. I to było całkiem dla mnie genialne – nie przestałam się bać realizacji tego, o czym marzyłam (pisania, pracy na wolności), ale zaczęłam to robić
– mimo strachu.

KSIĄŻKA, KTÓRĄ POLECAM

„Antykariera: W poszukiwaniu pracy życia” Rick Jarow
„Droga Artysty: Jak wyzwolić w sobie twórcę” Julia Cameron.

LINKI DO MOICH STRON

autentycznycopywriting.pl
autentycznycopywriting.pl/notatki-o-pisaniu
facebook.com/AutentycznyCopywriting

 


KILKA SŁÓW NA DO WIDZENIA: projekt „Uwierz w życie pozaetatowe” powstał, aby inspirować do twórczych zmian. Z myślą o tych WSZYSTKICH, którzy szukają swojej zawodowej drogi, potrzebują zawodowej zmiany i tych, którzy zmiany dokonali i chcą zainspirować nią innych. Jeżeli masz ochotę pojawić się w moim projekcie i przedstawić historię swojej zawodowej zmiany, pisz koniecznie. Więcej o pomyśle w artykule „Marzysz o pracy z pasją? Uwierz w życie pozaetatowe”.


 

AUTOR BLOGA

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Projektant zawodowej zmiany. Pedagog. Logopeda. Twórca marki Dwie Kropki Wierzy w życie pozaetatowe. I w życie na własnych zasadach. Pasjonatka nurtu psychologii pozytywnej, odkrywania mocnych stron i metafory. Mieszka w Poznaniu, gdzie tworzy i prowadzi swoją firmę. Prywatnie książkowy mol i szczęśliwa żona.

Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.