mocne strony

Czy umiesz wdrapać się na drzewo?

Agnieszka Siołek-Cichocka MOCNE STRONY 5 Comments

Jakie uczucia wywołuje w Tobie obrazek poniżej? Z czym Ci się kojarzy? I czy kiedyś znalazłeś się w podobnej sytuacji? Ja wiele razy.

czy umiesz wdrapac się na drzewo

Źródło: internet (niestety nie znalazłam autora)

Niestety przedstawiona na obrazku sytuacja to nie fikcja, ale dobrze nam znana scenka rodzajowa z życia. Z przedszkola, ze szkoły, z pracy, z domu itp. To właśnie w tych miejscach najczęściej spotyka nas niesprawiedliwa ocena, porównywanie i nieadekwatne wymagania – za wysokie bądź za niskie, a najczęściej niestety takie same wobec wszystkich. Ale jakby tego było mało, w ten sposób zadręczamy również samych siebie, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do narzucanych z góry norm, które wymagają od nas posiadania tych samych umiejętności, cech charakteru i wartości – tak jak w konkursie na załączonym obrazku. Z tej perspektywy trudno dostrzec indywidualny potencjał oraz granice i wartości własne oraz innych osób.

Potencjał tkwi w różnorodności

Czy można porównywać żółwia z zającem, a rybę z wilkiem? I czy można wymagać od nich tego samego? Owszem, można. Jednak jaki to przyniesie skutek? Każde z tych zwierząt posiada wyspecjalizowane umiejętności w zupełnie odmiennych obszarach, dlatego, że każde ma do odegrania w środowisku inną rolę. Rybie niepotrzebne jest latanie, wilkowi doskonałe pływanie, a żółwiowi nie potrzeba do szczęścia szybkości. Bo i po co?

A teraz wyobraź sobie, że do konkursu wdrapywania się na drzewo stają ludzie. Czy to coś zmienia? Pomimo tego, że jesteśmy do siebie powierzchownie dość podobni – mamy dwie nogi, jedną głowę i dwie ręce, to każdy z nas ma różne predyspozycje i uzdolnienia. Dlatego tylko pewna grupa wdrapie się na drzewo sprawnie, jedni zrobią to wolniej, a innym nie uda się to wcale. Lecz czy ten fakt powinien deprecjonować czyjąś wartość, jak to często ma miejsce w rzeczywistości? Nie, ponieważ ci, którzy przegrali konkurs, wygrają go w adekwatnej dla siebie kategorii, a specjaliści od wspinania się odpadną w niej w przebiegach.

Koszty

Tymczasem w wielu miejscach i instytucjach chlebem powszednim są „standaryzowane konkursy na jednomyślność i jednorodność” oraz testy równania się z innymi. Jestem zdania, że wymaganie od wszystkich rozwijania tych samych umiejętności w tym samym zakresie, gdy jesteśmy tak różni pod wieloma względami, to marnowanie i degradowanie naszych naturalnych predyspozycji. Zaś wiara w to, że mamy być tacy samy jak inni to błędne i niezwykle szkodliwe przekonanie, które w bardzo skuteczny sposób obniża naszą samoocenę i poczucie własnej wartości.

Jak temu zaradzić?

Przede wszystkim warto robić wszystko, aby poznać swoje mocne strony. Wiedza na temat swojego potencjału zapobiega porównywaniu się do innych. Do tego sprawia, że mamy większe wyczucie w zakresie tego, czy dana aktywność jest dla nas czy też nie. Bo odkrycie mocnych stron to również wiedza na temat rozwijających na warunków i tego, jak można pracować ze swoimi słabościami/wadami. W ten sposób łatwiej uniknąć znalezienia się w nieadekwatnej dla nas sytuacji, a w zamian wybrać to, co jest nam bliższe.

Dobrze jest też pamiętać o tym, że w każdej dziedzinie czy fachu potrzebne są zupełnie inne umiejętności i predyspozycje. Muzykowi niepotrzebne jest wyczucie smaku, a kucharzowi – świetny słuch, kierowcy rajdowemu nie przyda się umiejętność pisania tekstów, a pisarzowi szybki refleks. Oczywiście warto posiadać i rozwijać różnorodne umiejętności, dzięki którym lepiej poradzimy sobie w życiu, jednak nie oznacza to, że mamy być specjalistami od wszystkiego.

W życiu masz do odegrania własną, indywidualną i jedyną w swoim rodzaju rolę, ponieważ jesteś układem i konstelacją właściwych Tobie umiejętności i nie ma drugiej takiej osoby, jak Ty. Świadomość tego to wielki krok ku pozytywnej zmianie.

A ponadto

Zapraszam cię do mojego praktycznego kursu on-line „Odkryj swoje MOCNE STRONY”. Już dziś możesz zapisać się na listę osób oczekujących. Osoby z tej listy jako pierwsze będą mogły zapisać się na kurs (ilość uczestników ograniczona) oraz skorzystać z rabatu. Link do zapisu znajdziesz tutaj: Praktyczny kurs on-line: Odkryj swoje MOCNE STRONY lub klikając na obrazek poniżej.

Odkryj swoje MOCNE STRONY!

A w jakich warunkach, Twoim zdaniem, rozwija się potencjał?

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Pedagog. Logopeda. Twórca Dwóch Kropek. Wierzę w życie na własnych zasadach. Jestem pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Mieszkam w Poznaniu. Tu tworzę i prowadzę swoją firmę. Prywatnie mama, żona i książkowy mol.

 

Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.