Diagram odkrywania mocnych stron

Agnieszka Siołek-Cichocka MOCNE STRONY 3 Comments

Dziś przybliżam ci jedno z moich autorskich ćwiczeń do odkrywania mocnych stron oraz sposoby, jak możesz z nim pracować.

Dlaczego go stworzyłam?

2Jestem fanką ćwiczeń rozwojowych, a w szczególności ćwiczeń, które umożliwiają odkrycie swoich mocnych stron oraz konfrontację ze swoimi słabymi (tak, one też są nam bardzo potrzebne!). Lubię je tworzyć i mam ich w swoim arsenale bardzo dużo – obecnie około 50, które zamierzam wydać. Ale dziś tylko o jednym. O diagramie odkrywania mocnych stron, który wysyłam po zapisie na newsletter pracowni.

Jest to moje autorskie ćwiczenie, którego używam również, jako jednego z wielu, podczas indywidualnych spotkań z moimi klientkami. Postanowiłam udostępnić je w swoim newsletterze, ponieważ chcę zaprosić cię do wyruszenia w podróż na spotkanie ze swoimi mocnymi stronami. To nadal dla wielu osób obce i nieodkryte lądy, a ja lubię uczyć, w jaki sposób można te lądy zdobyć, zasiedlić i zbudować na nich coś pięknego.

Jaki jest diagram?

 • skuteczny,
 • profesjonalny,
 • nowoczesny,
 • autorski,
 • solidnie wykonany,
 • do wielokrotnego użytku.

Co dzięki niemu zyskasz?

Ćwiczenie pomoże ci w namierzeniu twoich mocnych stron oraz ustaleniu, w jakim stopniu korzystasz z nich w sytuacjach dnia codziennego i w życiu zawodowym.

Czy łatwo go wykonać?

Ćwiczenia nie jest prostym zadaniem. Ale nikt nie powiedział, że ma być łatwo i prosto. Z doświadczenia z pracy z moimi klientkami wiem, że kiedy po raz pierwszy daję im diagram, sporo osób ma problem, aby wyczerpująco uzupełnić puste pola. Nie piszę tego, aby cię zniechęcić, ale wyczulić na to, że trudno osiągnąć pożądany efekt za pierwszym zamachem. To normalne. Natomiast ta sytuacja zmienia się wraz z częstotliwością wykonywania ćwiczeń.

Dzieje się tak ponieważ:

 • nie mamy umiejętności nazywania swoich mocnych stron, i nic dziwnego, w końcu nikt nas tego nie uczył,
 • nie dostrzegamy ich w ogóle lub uznajemy za oczywistość, nad którą nie warto się pochylać,
 • w danym momencie nie pamiętamy o ulubionych czynnościach, umiejętnościach i cechach charakteru, bo nie ma ku temu odpowiedniego kontekstu, więc…
 • odpowiedzi przychodzą do nas z czasem, falami, wyrzutami, urywkami myśli, nierzadko po kilu dniach lub tygodniach.

I dlatego z ćwiczeniem należy pracować:

 • 3etapowo,
 • wielokrotnie,
 • regularnie.

Taka technika daje możliwość stopniowego dokopywania się do mocnych stron. Więc kiedy za pierwszym podejściem nie uda ci się zdziałać z diagramem zbyt wiele, nie zrażaj się i daj sobie czas. Odśwież ćwiczenie po tygodniu i spróbuj do niego coś dopisać. Powtórz taki cykl kilkakrotnie. I pamiętaj, że to, co najważniejsze to raz postawione pytanie – działa, jak radar, który z dnia na dzień namierza właściwe odpowiedzi.

Wyzwanie dla Ciebie

Problem z ćwiczeniami jest jeden. Niewiele osób je wykonuje. Bo nie mają czasu (wymówka). Bo są zbyt zajęci ważniejszymi rzeczami (wymówka). Bo nie potrafią (wymówka). Bo przyjdzie lepszy moment (wymówka). A tak w ogóle to po jaką cholerę oni mają to robić?!:) Itd.

A jak to jest z Tobą?

Kilka wpisów temu w artykule „Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie” pisałam m.in. o tym, że na polu mocnych stron nie da się wprowadzić jakiejkolwiek zmiany bez ćwiczeń. Można czytać, można się inspirować, chodzić na prelekcje i warsztaty, ale bez działania żadna z tych rzeczy na niewiele się zda.

Zatem, jeżeli chcesz rozpocząć proces odkrywania swoich mocnych stron i czujesz, że jest ci to potrzebne, pobierz ćwiczenie, znajdź wolną przestrzeń, czas tylko dla siebie (jak go znaleźć przeczytasz tutaj) i zabierz się do dzieła.;)

Kilka dobrych słów o diagramie:

A oto jedna z opinii Czytelniczki na temat pracy z diagramem.

„Zaproponowane przez Panią ćwiczenie pozwala rozwijać samoświadomość. To bardzo ważne w budowaniu swojej pewności i wiary. Dziękuję bardzo za udostępnienie ćwiczenia, a tym samym lepsze poznanie siebie!”

– Malwina

Bardzo lubię dostawać takie informacje zwrotne. Mam wtedy poczucie, że to, co robię ma sens i służy innym. Dlatego jeśli pracowałeś z diagramem lub dopiero będziesz i masz ochotę podzielić się ze mną swoja opinią, pisz do mnie śmiało;)

Gdzie znajdziesz ćwiczenie?

Diagram pobierzesz tutaj – kilk lub zapisując się na newsletter w okienku pod artykułem. Życzę owocnej pracy;)

A jeśli masz ochotę na więcej

Zapraszam cię do mojego praktycznego kursu on-line „Odkryj swoje MOCNE STRONY”. Już dziś możesz zapisać się na listę osób oczekujących. Osoby z tej listy jako pierwsze będą mogły zapisać się na kurs (ilość uczestników ograniczona) oraz skorzystać z rabatu. Link do zapisu znajdziesz tutaj: Praktyczny kurs on-line: Odkryj swoje MOCNE STRONY lub klikając na obrazek poniżej.

Pracowałeś z moim ćwiczeniem lub zamierzasz? I co w ogóle sądzisz o tego typu ćwiczeniach? Czekam na Twój komentarz.

 

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Pedagog. Logopeda. Twórca Dwóch Kropek. Wierzę w życie na własnych zasadach. Jestem pasjonatką psychologii, odkrywania mocnych stron, zabawy słowem i metafory. Mieszkam w Poznaniu. Tu tworzę i prowadzę swoją firmę. Prywatnie mama, żona i książkowy mol.

Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.