jak odnaleźć zawodową pasję

Jak odnaleźć zawodową pasję? – #5 Siła wartości

Agnieszka Siołek-Cichocka PRACUJ Z PASJĄ, RÓB TO, CO KOCHASZ 10 Comments

Opowiem Ci o najważniejszym czynniku, który stoi za naszymi wyborami i działaniami. O czymś, co jest motorem napędowym i podstawą motywacji.  U ich źródła leżą największe sukcesy. Są podstawą udanego biznesu, świadomego budowania marki oraz życia w zgodzie ze sobą. Sercem dobrego projektu zawodowej zmiany. Są drogowskazem do wyboru właściwej pracy. O czym mowa? O wartościach.

Wewnętrzny kierunkowskaz

Wartości to kryterium wyboru, jakim kierujesz się lub chcesz kierować się w życiu. Wypływają z serca i głębokiego wewnętrznego przekonania o ich słuszności. Wpływają na nasze potrzeby. Dlatego nadają życiu sens i sprawiają, że pewne czynności/rzeczy nabierają znaczenia, a inne je tracą. Wartości są podstawą naszych działań. Szkopuł tkwi jedynie w tym, by w życiu realizować własne wartości a nie cudze, a żeby to zrobić, trzeba je znać.

Moimi wartościami są m.in. niezależność, indywidualizacja, rozwój, jakość, twórczość i piękno. To na ich podstawie dopasowałam do siebie pracę, która jest z nimi zgodna i dzięki, której je realizuję.

We wcześniejszych pracach nie realizowałam swoich wartości. Z tego powodu dość szybko odczuwałam zniechęcenie oraz spadek motywacji. Zawsze coś mi nie grało, ciągle coś mnie w boku uwierało i nie widziałam sensu w tym, co robię. Działo się tak, ponieważ nie znałam swoich wartości i warunków, które mnie rozwijają. Zamiast tego, wiedziałam świetnie, co mi nie pasuje, ale nie wiedziałam, co mi pasuje. To m.in. dlatego wybierałam zajęcia i prace, w których realizowałam obce sobie wizje, takie, które mnie nie rozwijały. Bo kiedy nie znasz swoich wartości, wzrasta prawdopodobieństwo, że będziesz realizować wartości innych osób.

Powrót do źródła

W procesie wychowania, socjalizacji i innej maści wpływów, tracimy ostry zarys tego, co dla nas ważne i tego, co nam w duszy gra. Nasiąkamy wartościami i przekonaniami innych osób. W ten sposób zapominamy, jaki kierunek pokazuje nasz wewnętrzny drogowskaz i na jakie wartości wskazuje. Dlatego tak ważne jest, aby bezustannie poznawać siebie i odkopywać to, co pokryła gruba warstwa kurzu. Często to żmudny i trudny proces, ale wart zachodu.

Uwieranie w zawodowym bucie to pierwszy sygnał, że twoje wartości nie są w pełni realizowane. Co wtedy zrobić? Słyszałeś kiedyś coachingowe pytanie: „Po co to robisz?” lub „Dlaczego to robisz?”. To właśnie one odkrywają nasze wartości. Zadaj je sobie za każdym razem, kiedy myślisz o zmianie pracy, kiedy masz pomysł na biznes, kiedy chodzi ci po głowie nowy pomysł do zrealizowania. Oraz wtedy, kiedy zbyt długo zasiedzisz się w obecnej pracy. Te dwa proste pytania to łopaty do odgarniania gruzu ze strychu twoich wartości. Służą do tego, aby oddzielić to, co twoje od tego, co cudze.

10 powodów by poznać swoje wartości

1. Poznanie swoich wartości to obowiązkowy warunek, kiedy myślisz o zmianie pracy.

2. Znajomość swoich wartości zapobiega zawodowym i osobistym pomyłkom.

3. Dzięki nim czujesz sens i spełnienie.

4. Wzrasta twoja motywacja.

5. Wartości są fundamentem do projektowania kolejnych elementów dobrze funkcjonującego biznesu i pracy z pasją.

6. Wartości są podstawą marki osobistej.

7. Znajomość własnych wartości sprawia, że znika konkurencja.

8. Twoje wartości są Twoją największą siłą.

9. Wartości są twoją najlepszą reklamą i wizytówką.

10. Wartości są podstawą do zbudowania autentycznego i spójnego wizerunku.

Z wartościami jest tak samo, jak z mocnymi stronami – każdy ma swoje. Oznacza to, że twoje wartości mogą diametralnie różnić się od wartości innych osób i wzajemnie się wykluczać. Nie ma lepszych i gorszych wartości, każda jest dobra, kiedy jest spójna z tobą. Dlatego tak ważne jest poznanie i odkrycie swoich. Umożliwia to zmianę perspektywy i umiejscowienia się w odpowiednich i sprzyjających nam kontekstach i sytuacjach np. poprzez zmianę pracy.

A jakie są Twoje wartości?

 

About the Author

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Projektant zawodowej zmiany. Pedagog. Logopeda. Twórca marki Dwie Kropki Wierzy w życie pozaetatowe. I w życie na własnych zasadach. Pasjonatka nurtu psychologii pozytywnej, odkrywania mocnych stron i metafory. Mieszka w Poznaniu, gdzie tworzy i prowadzi swoją firmę. Prywatnie książkowy mol i szczęśliwa żona.

Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.

 • Określenie swoich wartości samo w sobie potrafi być trudne. A może raczej ich hierarchizowanie. Ja dalej mam z tym ogromny problem, bo wiele z nich występuje u mnie ex aequo i trudno mi je scalić w jeden pomysł na ja-zawodowe.

  • Iga, z mojego doświadczenia wiem, że nie ma aż tak dużego znaczenia hierarchizowanie wartości. Istotne jest to, aby określić te najważniejsze (np. ok. 5 wartości), a następnie każdą z nich uzasadnić. Np. „Moją wartością jest indywidualizacja, ponieważ pozwala mi dostrzegać odrębność i odmienność innych osób i przez to pomagać im w wyborze zawodowej drogi.” To jest super sposób na to, aby wydobyć z wartości swoją esencję. Tym bardziej, że jedną wartość można uzasadnić na ogrom sposobów. Stąd trzeba sobie, zadać pytanie, co dla Ciebie jest ważne w tej wartości: „Po co mi ta wartość w życiu?” , „Co dzięki niej mogę osiągnąć?”. Wnikać, wnikać, wnikać aż do źródła 😉

   W każdym razie uzasadnienie swoich wartości, naprawdę wiele rozjaśnia.

   • Agnieszko, świadomie dziś wyszperałam ten Twój wpis, bo jestem chyba w trakcie kolejnego przewartościowania :). I już wiem, że najbliższy tydzień spędzę na WNIKANIU w esencję ważnych dla mnie wartości… Aż nimi przesiąknę… A innym – tym które się zdezaktualizowały – pozwolę przecieknąć przez palce…

    Pozdrawiam Cię przy okazji serdecznie 🙂

    • Moniko, życzę zatem odnalezienia tych najważniejszych wartości i niech reszta łatwo przecieknie przez palce 😉 To prawda, że co jakiś czas trzeba w wartościach zrobić gruntowne porządki, bo tracą ważność. U mnie również trwa remont 😉 Uściski ślę!

 • Świetny post! Ja zaczęłam zastanawiać się nad swoimi wartościami dopiero niedawno, kiedy praca, którą uwielbiałam, przestała sprawiać mi przyjemność i musiałam dokonać jakiegoś wyboru. Wypalać się dalej albo zmienić pracę, być może na gorzej płatną. Na co dzień zupełnie nie myślimy o tym, a przecież bez ich określenia nie da się dokonywać właściwych wyborów.

  • Właśnie, właśnie. Nikt nie uczy nas o wartościach, ani w szkole, ani na studiach, nawet doradcy zawodowi nie mają tego w swoim repertuarze. A szkoda, bo to podstawa, która może innym wiele rozjaśnić i pomóc w wyborze zawodowej drogi.

   Pozdrawiam Cię 😉

 • karolina dubrawska

  Przeczytałam i zostaje tu na dobre 🙂 albo do czasu kiedy się odnajde 😉

  • Miło mi. Rozgość się i czuj się, jak u siebie 😉 Pozdrawiam 😉

 • Ania Wiśniewska

  Świetny post! – podaję dalej 🙂