Jak w oparciu o własną pasję znaleźć pomysł na biznes?

Agnieszka Siołek-Cichocka PRACUJ Z PASJĄ, RÓB TO, CO KOCHASZ 9 Comments

Żyjemy w czasach, w których pasja ma ogromne znaczenie. Dawniej niewielu przyznawało się do tego, czemu w wolnych chwilach poświęcają swój czas i energię. Tomiki wierszy były zwykle pisane do szuflady, a o malowanych nocami obrazach wiedziała tylko najbliższa rodzina. Życie pasjonata nie kojarzyło się z dobytkiem, bo na niewielu podejmowanych z sercem zajęciach można było zarobić. Ogromną zaletą dzisiejszych czasów jest możliwość utrzymywania się z tego, co naprawdę kochamy. Powoli odchodzą czasy, w których praca kojarzy się z czymś ciężkim i znienawidzonym. Ogromna różnorodność dzisiejszego rynku pozwala nam na tworzenie źródeł dochodu tam, gdzie zechcemy. W wyniku tak dużej wolności coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak w oparciu o własną pasję znaleźć dobry pomysł na biznes? Ja sama długo się nad tym zastanawiałam i wiem, że można mieć problem z określeniem tego, czego naprawdę chcemy.

Zacznijmy od tego, że interes rozkręcony z pasji to jeden z najtrwalszych rodzajów przedsiębiorstw. Dlaczego? Po pierwsze angażując się w to, co lubimy nie czujemy tego, że tak naprawdę jesteśmy w pracy. Na początku prowadzenia własnej firmy będziesz poświęcać jej po kilkanaście godzin dziennie, jeśli więc robisz to z pasji, to dużo łatwiej będzie Ci motywować się do działania. Po drugie pracując w zgodzie z własnymi zainteresowaniami chętniej rozpoczynamy nowy dzień, bo wiemy, że żaden marudzący szef za chwilę nie popsuje nam humoru. Realizowane projekty są bardzo ekscytujące, bo są wyłącznie naszym pomysłem. To ogromna zaleta! Po trzecie chcemy stale się rozwijać, ciągle uczymy się nowych rzeczy i wprowadzamy ciekawe rozwiązania. W końcu kochamy to, co robimy więc ciągle chcemy więcej i więcej! To wszystko sprawia, że nasza kariera biznesowa szybciej się kręci, a my odczuwamy satysfakcję ze swoich działań.

Jak zatem sprawić, żeby nasza pasja przerodziła się w dochodowy biznes? Najważniejsze to mieć dobry pomysł i konkretną wizję tego, co chcemy stworzyć. Nie uda nam się rozkręcić żadnej firmy, jeśli nie będziemy wiedzieli jaki cel pragniemy zrealizować. U mnie ta wizja klarowała się dość długo. Chciałam pomagać kobietom w kreowaniu lepszego życia i biznesu. Chciałam dzielić się swoim doświadczeniem. Dodatkowo marzyłam o pisaniu dla znanych magazynów. Nie wiedziałam za bardzo jak się do tego wszystkiego zabrać. Postanowiłam więc na początek nieco przeobrazić istniejącego już bloga. Po pewnym czasie stał się od dla mnie punktem wyjścia do dalszych aktywności. Zanim jednak do tego wszystkiego doszło musiałam sobie przemyśleć każdy z poniższych punktów.

1. Zastanów się, co jest Twoją największą pasją

Przypuszczam, że jeśli chcesz otworzyć biznes oparty o Twoje zainteresowania to wiesz dokładnie, jaka działalność byłaby w nim kluczowa. Czasem jednak zdarza się tak, że mamy wiele pasji i nie do końca wiemy na co najlepiej się zdecydować. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań żeby je połączyć, ale na sam początek najlepiej skupić się na jednym konkretnym zajęciu. Co w takim razie jest dla Ciebie najważniejsze?

2. Określ to, w czym jesteś naprawdę dobry

Niestety, sama pasja nie wystarczy. Żeby budować biznes na tym, co się kocha, trzeba to robić naprawdę dobrze. Być może miałeś szansę dwukrotnie uczestniczyć w szkoleniu z rozwoju osobistego, przeczytałeś kilka książek na ten temat i zapałałeś ogromną miłością do wszystkiego, co wiąże się z tym zagadnieniem. To jednak zdecydowanie za mało żeby dzielić się z ludźmi swoją wiedzą. Jeśli zajmujesz się czymś od niedawna lepiej na razie odpuścić wszelkie biznesowe plany. Za Twoją pasją muszą iść umiejętności i doświadczenie. Tylko wtedy masz szansę na sukces.

3. Zrób burzę mózgów i zastanów się, jaki biznes możesz połączyć z Twoją pasją

Jestem prawdziwą fanką burzy mózgów i stosuję ją wszędzie, gdzie mogę, ale uwierz, że do generowania pomysłów ta metoda sprawdza się najlepiej. Powiesz „Ok, ale do mojej pasji nie pasuje żaden biznes”. Na pewno? Pobudź swoją kreatywność! Żeby trochę Ci pomóc przedstawię Ci kilka pomysłów w oparciu o aktywności, na których z pozoru nie można zarobić. Załóżmy, że uwielbiasz jazdę na rowerze. Mógłbyś to robić całymi godzinami, a jeśli przy okazji masz możliwość zwiedzania nowych miejsc, to nie ma dla Ciebie lepszej opcji na spędzenie wolnego czasu. Widzisz tu jakiś pomysł na biznes? Ja co najmniej kilka! Jeśli mieszkasz w ładnym turystycznym mieście możesz założyć biuro oferujące wycieczki rowerowe. Najlepiej takie z różnymi limitami kilometrów do przebycia. Gdy zgłoszą się chętni zamieniasz się w przewodnika i razem z grupą rowerzystów zwiedzasz najciekawsze miejsca w Twoim regionie. Oczywiście możesz to połączyć razem z wynajmem rowerów. Druga opcja? Możesz założyć szkółkę dla dzieci, w której będziesz uczyć ich jazdy na rowerze. Rodzice nie zawsze mają czas na to, żeby biegać za początkującym rowerzystą. Ty możesz ich wyręczyć.

A co jeśli uwielbiasz lepić z modeliny? W tym przypadku też masz szansę na dobry biznes. Możesz na przykład tworzyć wspaniałe przedmioty (breloczki, kolczyki, zawieszki) i sprzedawać je w sklepie internetowym. Możesz też organizować warsztaty dla dzieci, które pod Twoim okiem nauczą się tworzyć małe kolorowe dzieła. Możliwości są nieograniczone!

Zakładając bloga nie wiedziałam, co jeszcze mogłabym robić, aby pomagać kobietom. Kolejne pomysły zaczęły pojawiać się z czasem. Śladem swoich koleżanek zaczęłam tworzyć e-booka. Później zainteresowałam się warsztatami. Żałuję, że tak późno wzięłam się za zrobienie burzy mózgów. Teraz widzę o wiele więcej opcji swoich działań. Tobie polecam zrobić to od razu!

4. Zastanów się, w jaki sposób Twój biznes pomoże innym ludziom

Twoim przyszłym klientom nie wystarczy świadomość, że kochasz to co robisz. Dla nich ważne jest to, czy Twoje usługi są dla nich przydatne. Zastanów się, jak Twoja pasja może pomóc innym ludziom, co może im dać, jakie problemy rozwiąże. Uważasz, że trudno wymyślić taką działalność? Nawet jeśli zdecydujesz się tworzyć ozdoby ślubne to jest w tym wartość – pomagasz młodej parze w przygotowaniu najważniejszej imprezy w ich życiu. Pamiętaj, Twój biznes ma odpowiadać na potrzeby ludzi. Inaczej mimo wielkiej pasji będzie spisany na straty. Moja działalność z góry nastawiona jest na pomoc. Wiem, jakie osoby będą chciały z niej skorzystać i co mogą otrzymać. Czy czytelniczki byłyby zainteresowane moim blogiem, gdybym pisała tylko i wyłącznie z pasji? Pewnie nie, bo nie oferowałabym im żadnej wartości.

5. Przemyśl, jaką wizję pragniesz zrealizować

Jeśli naprawdę kochasz to, co robisz, to zapewne masz jakąś wizję tego, czemu mają służyć Twoje działania. Biznes ma przynieść dochód – to oczywiste. Ale pieniądze to nie wszystko. Prowadzenie firmy dla samej kasy to słaby powód, ale Ty jako człowiek z pasją na pewno o tym wiesz. Powinieneś zastanowić się, co Twój biznes zmieni w obecnym rynku, jak będzie się rozwijał, jakie usługi będziesz dodawać i jakie cele pragniesz przez to osiągnąć. Zastanów się, czy chcesz zarażać innych do swojej pasji, czy tylko pomagać im dzięki zdobytym umiejętnościom? Chcesz zatrudniać ludzi, czy działać samodzielnie? To bardzo ważne i musisz odpowiedzieć sobie na te pytania. Twoja firma musi posiadać jasną wizję!

Biznes założony z pasji jest bardzo dobrym pomysłem, ale podobnie jak w każdym innym przypadku trzeba go naprawdę dobrze przemyśleć. Decydując się na założenie firmy, która ma być odzwierciedleniem Twoich zainteresowań musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, pasja jest tym co z pewnością pomoże Ci zacząć i wytrwać w trudnych chwilach, ale nie zastąpi wiedzy, ciężkiej pracy i dobrego planu. Te elementy są koniecznością.

Trzymam kciuki za Wasze biznesy z pasją. Oby nigdy Wam jej nie zabrakło!

zdjęcie - KasiaAutorka artykułu: Katarzyna Głąb

Uwielbiam korzystać z pojawiających się możliwości i sprawdzać się w nowych rolach. Jestem autorką bloga Po Sukces Na Szpilkach, który skierowany jest do ambitnych kobiet, które chcą ulepszać swoje życie i rozwijać dobrze prosperujący biznes. Od niedawna prowadzę własny program W Poszukiwaniu Sukcesów, w ramach którego podróżuję po Polsce i przeprowadzam wywiady z inspirującymi ludźmi. Marzę o własnych warsztatach. W wolnych chwilach podróżuję po świecie i pracuję nad swoim pierwszym e-bookiem. W życiu najważniejszy jest dla mnie rozwój i szczęście.

 

AUTOR BLOGA

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Projektant zawodowej zmiany. Pedagog. Logopeda. Twórca marki Dwie Kropki Wierzy w życie pozaetatowe. I w życie na własnych zasadach. Pasjonatka nurtu psychologii pozytywnej, odkrywania mocnych stron i metafory. Mieszka w Poznaniu, gdzie tworzy i prowadzi swoją firmę. Prywatnie książkowy mol i szczęśliwa żona.

Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.

  • Aga bardzo mi miło czytać swój artykuł na Twoim blogu, mam nadzieję że Twoi czytelnicy skorzystają z zawartych w nim rad 🙂

  • Pomysł na biznes oparty na własnej pasji to marzenie wielu osób. Niestety nie każdą pasję można zamienić na biznes. Wszystko zależy od liczby potencjalnych klientów i od marży jaką możemy uzyskać ze sprzedaży.

    Warto jednak poświęcić czas na analizę trendów i możliwości jakie daje nam internet. Wiele ciekawych pomysłów można znaleźć za granicą na wielu portalach internetowych. Istotne jest również dokładne przeanalizowanie pomysłu przed wdrożeniem.

    • Bartek, w pełni się zgadzam. Dzięki za komentarz i uzupełnione wątku swoimi spostrzeżeniami.

  • Mi się udało wykombinować taki biznes, który połączy moją pasję do projektowania graficznego, doświadczenie w branży ślubnej i wykształcenie z zakresu tekstyliów. 🙂 Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce, niebawem ruszam pełną parą 🙂

  • Ważna sprawa imho, o której rzadko się mówi. Praca na własny rachunek – niezależnie czy w startupie, na własnej działalności czy jako freelancer, to jest ciężki kawałek chleba. To niejednokrotnie miesiące inwestowania bez zwrotu inwestycji (chodzi mi tu głównie o kwestie finansowe, ale także czas, energię itp.). Czasem spotykam się z opiniami, że teraz to ja muszę mieć fajnie – żadnego szefa nad sobą, luzy. Jestem strasznym szefem dla siebie czasami 😉 A luzy ostatni raz miałam w zeszłym roku jak sobie zrobiłam kilka dni wolnego 😉 Człowiek praktycznie non stop jest w pracy, bo nawet jak już nie „ogarnia swojej kuwety”, to często nadal siedzi w niej głową (jakkolwiek dziwnie to brzmi). Także jeśli ktoś myśli, że praca z pasją, to praca lekka, bez wysiłku – może się mocno rozczarować.

    • No właśnie. Takie doświadczenia ma większość osób, która prowadzi swoją firmę/biznes. I to jest fakt. Warto o tym pisać i mówić, aby się na coś takiego choć w małym stopniu przygotować. Ale pomijając ten balast, dla mnie szala plusów nadal przechyla się na stronę własnego biznesu i pracy z pasją. I choć to cholernie ciężki kawałek chleba, to nie zamieniłabym go na nic innego. Tylko każdy musi sobie plusy i minusy oszacować sam. Bo praca z pasją oraz własny biznes z pewnością nie jest dla wszystkich.