Kasia Pszonicka

Prowadzenie biznesu to nie jest fizyka kwantowa

Agnieszka Siołek-Cichocka cv zmiany, RÓB TO, CO KOCHASZ 10 Comments

Kasia Pszonicka – The Owner & Co.

Nazywam się Kasia Pszonicka, jestem założycielką bloga The Owner & Co. i kobietą przedsiębiorczą, w szerokim tego słowa znaczeniu. Dużo działam, czytam, mówię, piszę. Ostatni raz nudziłam się w 2007 roku (w liceum, pewnie na historii).

CO ROBIŁAM?

Do tej pory zrobiłam w moim zawodowym życiu trzy duże rzeczy:

 • skończyłam prawo,
 • zdobyłam pracę w jednej z 4 największych firm doradztwa podatkowego na świecie,
 • i potem tę pracę rzuciłam, bo przeszkadzała mi w rozwijaniu własnego biznesu.
CO ROBIĘ?

Uczę przedsiębiorczości. Prowadzę blog dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z biznesem. Doradzam im, pokazuję (i tworzę!) narzędzia, przekazuję wiedzę teoretyczną ubierając ją w proste słowa.

Uważam, że prowadzenie biznesu, który będzie odnosił sukcesy to nie jest fizyka kwantowa. Większość z nas może tego dokonać, trzeba tylko działać z głową!

JAK ODKRYŁAM, CO CHCĘ ROBIĆ?

Cały czas odkrywam! Codziennie coś nowego 🙂 Blog powstał trochę przypadkiem, z potrzeby szukania przedsiębiorczych osób, podobnych do mnie. Od początku wydawał mi się najlepszym narzędziem do osiągnięcia tego celu, na szczęście się nie pomyliłam!

Natomiast jego dzisiejszy wygląd, to efekt trzech lat rozmów z czytelnikami. Okazało się, że mam sporo przydatnej wiedzy, którą mogę się dzielić z innymi! Co niniejszym czynię 🙂

INSPIRACJA

Myśl, że świat jest ogromny i są na nim miliardy ludzi, którzy robią to, co chcą i z tego żyją. Możliwości jest mnóstwo, więc trzymanie się siłą etatowej pracy jest bez sensu.

POWÓD ZMIANY

U mnie obyło się bez prowokacji. Własnym biznesem (w różnych formach oczywiście) żyję odkąd pamiętam, z latami szkolnymi włącznie. To raczej przygoda z pracą w korporacji była odstępstwem od normy i „zmianą”.

PLUSY WŁASNEJ FIRMY

 • mogę robić co chcę i gdzie chcę, byleby „interes się kręcił” i przynosił zyski,
 • mogę zrealizować każdy projekt, który uznam za wart zachodu,
 • codziennie uczę się czegoś nowego.

MINUSY WŁASNEJ FIRMY

 • poziom abstrakcji, szczególnie przy uczeniu się nowych rzeczy, na jaki trzeba się czasem wbić, bywa kosmiczny,
 • własny biznes kosztuje dużo wysiłku. Takiego przyjemnego, no ale dalej – bywa to czasem męczące,
 • mojej pracy czasem nie widać. Są więc ludzie, którym wydaje się, że nic nie robię i czasem się trafi, że zdanie tych ludzi mnie obchodzi – bo akurat są mi kimś bliskim.

MOCNE STRONY

 • ogarniam podatki i inne sprawy papierkowe,
 • umiem prosto przedstawić rzeczy trudne,
 • umiem i lubię analizować. Daje mi dużo dodatkowej wiedzy, kiedy działam lub chcę działać.

SŁABE STRONY

 • czasem biorę na siebie zbyt wiele obowiązków,
  • jestem jak Zosia-Samosia. Bardzo ciężko przychodzi mi delegowanie zadań, lubię robić wszystko sama (a tak się nie da!),
   • perfekcjonizm. Ale z nim walczę 🙂

   JAKI POTWÓR MIESZKA/Ł W TWOJEJ GŁOWIE?

   Potwór, który mi mówi „dasz radę zrobić wszystko, nieważne, że dobra ma 24h”. Biorę na siebie zbyt wiele i potem zamiast robić rzeczy ważne, poświęcam czas na tzw. „gaszenie pożarów”.

   OSWAJANIE POTWORA

   Powoli. Od jakiegoś czasu, walczę z nim, małymi krokami. Przykładowo – wrzesień był moim miesiącem bez dodatkowych zobowiązań. Wzięłam tylko kilka przyjemnych, w tym ten wywiad 🙂

   Do tego, przed podjęciem się każdego dodatkowego zadania, zastanawiam się nie tylko nad tym, co dzięki niemu zyskam, ale również, co mogę stracić. To pozwala zachować balans.

   ETAT VS FIRMA

   Oceń w skali od 1-10 pkt:

   3 – kreatywność na etacie   VS    kreatywność we własnej firmie – 10

   5 – motywacja na etacie   VS    motywacja we własnej firmie – 10

   7 rozwój potencjału na etacie   VS    rozwój potencjału we własnej firmie – 9

   RADA DLA INNYCH

   Tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze i co Ci się opłaca. Nawet jeśli się pomylisz, to Twój błąd jest bardziej wartościowy niż zrzucenie winy na kogoś innego. Wyciągnij z niego wnioski i działaj dalej!

   KSIĄŻKA, KTÓRĄ POLECAM

   Przełomowy był dla mnie „Niskobudżetowy Startup”, której autorem jest Chris Guillebeau. Mimo, że jest to książka sprzed kilku lat i pokazująca typowo amerykańskie realia, to widzę, że u nas w Polsce przedstawione w niej koncepcje (dopiero teraz!) zaczynają się powoli przyjmować. Pokazana w niej forma prowadzenia biznesu opartego na pasji i działalności osobistej ma przyszłość!

   LINKI DO MOICH STRON

   Blog:
   www.theowner.co

   Facebook:
   www.facebook.com/TheOwnerCo

    


   KILKA SŁÓW NA DO WIDZENIA: projekt „Uwierz w życie pozaetatowe” powstał, aby inspirować do twórczych zmian. Z myślą o tych WSZYSTKICH, którzy szukają swojej zawodowej drogi, potrzebują zawodowej zmiany i tych, którzy zmiany dokonali i chcą zainspirować nią innych. Jeżeli masz ochotę pojawić się w moim projekcie i przedstawić historię swojej zawodowej zmiany, pisz koniecznie. Więcej o pomyśle w artykule „Marzysz o pracy z pasją? Uwierz w życie pozaetatowe”.


   AUTOR BLOGA

   Agnieszka Siołek-Cichocka

   Facebook Google+

   Projektant zawodowej zmiany. Pedagog. Logopeda. Twórca marki Dwie Kropki Wierzy w życie pozaetatowe. I w życie na własnych zasadach. Pasjonatka nurtu psychologii pozytywnej, odkrywania mocnych stron i metafory. Mieszka w Poznaniu, gdzie tworzy i prowadzi swoją firmę. Prywatnie książkowy mol i szczęśliwa żona.

   Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

   DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

   Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.

   • Agnieszko uwielbiam Twój cykl ” Uwierz w życie pozaetatowe”. To bardzo inspirujące przeczytać co mają na ten temat do powiedzenia inne kobiety. Kasię obserwuję od dłuższego czasu i chętnie czytam jej bloga. Rseczywiście potrafi trudne rzeczy przedstawić w bardzo prosty sposób. Miło było przeczytać jaki ma punkt widzenia.

    • Moniko, bardzo miło mi to czytać. Cieszę się, że projekt spełnia swoje zadanie 🙂 A Kasię również obserwuję na jej blogu i super, że mogła się tu pojawić. Kolejny ważny głos w sprawie życia pozaetatowego 🙂

     A tak na marginesie, pomimo że sama prowadzę ten projekt, ciągle nie mogę się nadziwić w tym pozytywnym sensie, jak bardzo każdy odcinek jest inny i jak pięknie się wszyscy różnimy 🙂 To tylko potwierdza moje przeświadczenie, że pracę /biznes zawsze dobrze oprzeć na swojej odrębności. Pozdrawiam 🙂

   • Dobrze znam bloga Kasi, szukam na nim inspiracji i motywacji dla swoich jeszcze raczkujacych pomyslow, fajnie bylo poznac ja od takiej troszeczke innej strony. Pozdrawiam serdecznie Beata

   • Popieram bardzo inspirujący cykl i wiele ciekawych osobowości, od których można czerpać motywację do dalszego działania. 🙂

   • Aga (Babki w biznesie)

    Bardzo inspirujący wywiad:) Gratuluję!

   • Fajna forma wywiadu. 🙂 Sporo informacji na temat Kasi i jej podejścia, ale bez ściany tekstu. Podoba mi się.
    „Niskobudżetowy startup” mnie zaciekawił…

    • Dziękuję 🙂 A „Noskobudżetowy startup” polecam i ja – to jedna z bardziej inspirujących książek, jakie przeczytałam na temat prowadzenia i tworzenia własnego biznesu.