Na Kawie Joanna Rubin

W każdym z nas mieszka strach, z którym warto wejść w dyskusję

Agnieszka Siołek-Cichocka cv zmiany 0 Comments

Joanna Rubin – Na Kawie

Moją życiową mantrą jest wolność, niezależność i odpowiedzialność. Jestem pewna, że żyjemy w bardzo dobrych czasach, szalenie rozwojowych, różnorodnych i pasjonujących. Uwielbiam zadawać pytania, a moimi ulubionymi są te, które dotyczą „dlaczego” i „jak” , np. dlaczego robię to, co robię? Ale zaraz, zaraz – jak to działa? Z zaciekawieniem słucham historii ludzi, których spotykam na swojej drodze. Mam to szczęście, że zawsze są to niezwykłe osoby. Ubóstwiam więc ludzi, wyżły weimarskie i żelki Haribo.

CO ROBIŁAM?

Blisko 10 lat byłam związana z branżą finansową. Najbliższy mojemu sercu jest BRE Bank (dziś mBank) i firma leasingowa GRENKE, gdzie pełniłam obowiązki dyrektora sprzedaży. Rozwijałam skrzydła i czułam wiatr w żaglach. Wspaniałe i cenne doświadczenia zawodowe.

CO ROBIĘ?

Jestem autorką bloga www.nakawie.pl, gdzie słucham opinii psychologów i praktyków biznesu na temat rozwoju zawodowego. Fascynuję się liderami klasy A, relacjami mistrz-uczeń i procesami zmian. Wywiady zamykam też w książkach. Aktualnie pracuję nad nową publikacją, w której dyskutuję ze znanymi, ale i kierującymi się etyką – polskimi twórcami biznesu. Współpracuję również z koncernami przy tworzeniu niestandardowych form w obszarach komunikacji wewnętrznej.

JAK ODKRYŁAM, CO CHCĘ ROBIĆ?

Zadałam sobie pytanie: dlaczego robię to, co robię? Odpowiedź mnie nie zadowoliła. Postanowiłam poszukać innej drogi. Pobyłam z moimi marzeniami, poobserwowałam własne inspiracje. Po prostu zainteresowałam się sobą i odpowiedź na „nowe” przyszła sama. Chciałam rozmawiać i pisać, bo to jest coś, co jest dla mnie ciekawe, łatwe i daje poczucie spełniania się.

INSPIRACJA

Największą inspiracją były dla mnie moje wartości, dzieciństwo i doświadczenie. Tam szukałam mocy. Zanurkowałam bardzo głęboko w siebie, uporządkowałam myśli, cele, to co umiem, to czego chcę się nauczyć. Inspiracją jest dla mnie wolność, np. w wyrażaniu siebie, w byciu sobą, w podejmowaniu decyzji takich, jak naprawdę chcemy.

POWÓD ZMIANY

Nie byłam zadowolona z tego, jaką prezentuję postawę wobec świata. Moje myśli były skierowane na realizacje obcych mi celów i się zagubiłam. Z pewnością znudziło mi się życie od-do, na pół gwizdka. Na bazie tej myśli, zbudowałam sobie nowy świat, również zawodowy.

PLUSY WŁASNEJ FIRMY
 • możliwość budowania organizacji (projektu) od początku, stanowienia o jej DNA, ustalania metafory, życia z nią
 • maksymalna odpowiedzialność i poczucie sprastwa
MINUSY WŁASNEJ FIRMY
 • maksymalna odpowiedzialność to maksymalne konsekwencje – te pozytywne, które będą malować uśmiech na twarzy i te, do których trzeba podejść z otwartą przyłbicą i próbować korygować

MOCNE STRONY
 • przewodzę samej sobie i dobrze się z tym czuję
 • świetnie zarządzam pracą przy długoterminowych projektach
 • dbam o terminy (pracuję z kalendarzem od zawsze)
 • charakteryzuje mnie myślenie w stylu „out of the box”
 • sprawnie wychodzi mi planowanie i ustalanie priorytetów
 • mam silnie rozbudowaną motywację wewnętrzną
 • wysoki poziom empatii
 • jestem ciekawa świata, niezwykłych ludzi i ich dokonań
 • umiem i lubię podziwiać innych
 • jestem niezwykle oszczędna
SŁABE STRONY
 • dużo czasu angażuję w korektę tekstu. Interpunkcja, stylistyka a czasem nawet błędy ortograficzne, to wciąż moja specjalność

JAKI POTWÓR MIESZKA/Ł W TWOJEJ GŁOWIE?

W każdym z nas mieszka strach, z którym warto wejść w dyskusję. Mimo obecności strachu, to i tak kierują mną dobre i wspierające myśli. Zawsze mam głowę wystawioną do słońca i jestem żywo zainteresowana rozwiązywaniem ewentualnych problemów i trudności. Z odwagą patrzę na świat, życie. Wiem, że umiem i że dam radę.

OSWAJANIE POTWORA

Trzeba mieć świadomość, że strach się nigdy nie ulotni, nigdy nie odejdzie. Wiem, że zawsze będę go odczuwać i raczej się z nim zaprzyjaźniam. Gdy przychodzi mówię: – „OK. Rozgość się, pogadajmy. Z czego tak naprawdę wynikasz?”.

ETAT VS FIRMA

Myślę, że możemy doświadczać wspaniałych chwil, rozwoju i tu, i tu. Wszystko zależy od naszej samoświadomości. Jeśli pracujemy na etacie w firmie swoich marzeń, to kreatywność, potencjał i motywacja jest wielka. Z kolei, jeśli otwieramy własną działalność bez entuzjazmu, wizji, strategii, celu, to może się ona okazać dla nas kulą u nogi. Dla mnie i praca na etacie, i praca przy własnych projektach była bardzo odkrywcza, ważna, inspirująca. Wiem, że bez wiedzy, którą zdobyłam pracując na etacie, trudniej byłoby mi rozwinąć bloga, nawiązać biznesowe relacje z klientami koncernowymi. Idąc za Aldousem Huxleyem: „doświadczenie to nie jest to, co nam się przydarza. Doświadczenie to jest to, co robimy z tym, co nam się przydarza”. I mnie z tym, bardzo logicznym, stwierdzeniem jest po drodze.

RADA DLA INNYCH

Nie daję rad. Każdy z nas jest przecież na innym etapie życia, drogi. Mamy za sobą różne doświadczenia. Mogę się podzielić tym, że mnie w pracy najbardziej wspiera chęć poznawania, tworzenia, szukania i znajdowania. I dlatego prowadzę Na Kawie.

KSIĄŻKA, KTÓRĄ POLECAM

„Czarodzieje mogą wszystko” Dariusz Chwiejczak
„Orzeł i Kondor” Jonette Crowley
„Jesteś Marką” – Joanna Malinowska- Parzydło
„Tworzenie modeli biznesowych” – Alexander Osterwalder, Yves Pigneur
„Zaczynaj od dlaczego?” – Simon Sinek

Bardzo lubię artykuły, książki i w ogóle sposób myślenia Wojciecha Eichelbergera, Andrzeja Blikle, Richarda Bransona, Jana Kulczyka, Ireny Eris i Piotra Voelkel.

LINKI DO MOICH STRON

www.nakawie.pl
www.facebook.com/nakawie

 


KILKA SŁÓW NA DO WIDZENIA: projekt „Uwierz w życie pozaetatowe” powstał, aby inspirować do twórczych zmian. Z myślą o tych WSZYSTKICH, którzy szukają swojej zawodowej drogi, potrzebują zawodowej zmiany i tych, którzy zmiany dokonali i chcą zainspirować nią innych. Jeżeli masz ochotę pojawić się w moim projekcie i przedstawić historię swojej zawodowej zmiany, pisz koniecznie. Więcej o pomyśle w artykule „Marzysz o pracy z pasją? Uwierz w życie pozaetatowe”.


 

AUTOR BLOGA

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Projektant zawodowej zmiany. Pedagog. Logopeda. Twórca marki Dwie Kropki Wierzy w życie pozaetatowe. I w życie na własnych zasadach. Pasjonatka nurtu psychologii pozytywnej, odkrywania mocnych stron i metafory. Mieszka w Poznaniu, gdzie tworzy i prowadzi swoją firmę. Prywatnie książkowy mol i szczęśliwa żona.

Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.