one little word

Nowy Rok pod znakiem 6 słów

Agnieszka Siołek-Cichocka Bez kategorii 20 Comments

Do wpisu zainspirował mnie artykuł Gosi Zimniak z Blog Freelancerki  „6 inspiracji na 2016 rok”, w którym Gosia wspomniała o roku pod znakiem jednego słowa. O co w tym chodzi? Ujmując rzecz najkrócej, chodzi o to, aby wybrać jedno słówko, które będzie prowadzić nas przez cały 2016 rok. Szerzej o tej koncepcji przeczytacie zaś we wpisie Kasi z Worqshop „One Little Word 2016: EXPLORE” lub na stronie samej twórczyni projektu Ali Edwards (wersja angielska).

W każdym razie sam pomysł z wybraniem słów-przewodników podoba mi się niezwykle z racji tego, że:

 • mam słabość do słów (więcej na Dwie Kropki) i z racji tej słabości przemawia on do mnie bardziej niż stawianie noworocznych celów. Ale, jak wiadomo, dla każdego co innego;)
 • jest w tym pomyśle mniej spiny i presji niż w stawianiu noworocznych celów,
 • wybieranie słów na nowy rok jest bliskie odkrywaniu swoich wartości (tutaj również wybieramy rezonujące z nami słowa) i w tym kontekście wydaje mi się to fajnym ćwiczeniem, które rozjaśnia to, co jest dla nas najważniejsze i tym samym pomaga lepiej poznać siebie.

Ja na chwilę obecną mam spory problem z wybraniem jednego słowa. Bo przykleiło się ich do mnie aż sześć. Może z czasem wykruszą się i zostanie tylko jedno. Ale póki co takie słowne towarzystwo, jak najbardziej mi pasuje. A oto moje słowa.

ODWAGA. Do realizacji marzeń i celów. Stawiania kolejnych kroków. Bycia nieidealną. Wyrażania siebie. Mówienia tego, co się myśli i czuje. I przekraczania własnych granic.

TWÓRCZOŚĆ. Dać się ponieść jej żywiołowi. Bo twórczość dla mnie to pełne i tętniące ekspresją życie, bez którego ja nie mogę żyć;)

MIŁOŚĆ. „Bo kiedy nie ma miłości, co dalej, co dalej?”. A ja bez niej ani rusz:)

WRAŻLIWOŚĆ. Aby istniała bez wstydu, lęków i wewnętrznych walk. I niech rozjaśnia każdą z najciemniejszych dróg.

GŁĘBIA. Zanurzanie się w życiu i zanurzanie się w sobie, po to, aby ciągle lepiej poznawać siebie i zgłębiać to, co istotne w nas. Dostrzegać więcej – w szczególności to, co pod powierzchnią się tli.

UWAŻNOŚĆ. Na innych. Na siebie. Na oddech. Na to, co przecieka w prozie życia przez palce.

A jakie słowa lub słowo będą Tobie przewodzić przez ten rok?

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Projektant zawodowej zmiany. Pedagog. Logopeda. Twórca marki Dwie Kropki Wierzy w życie pozaetatowe. I w życie na własnych zasadach. Pasjonatka nurtu psychologii pozytywnej, odkrywania mocnych stron i metafory. Mieszka w Poznaniu, gdzie tworzy i prowadzi swoją firmę. Prywatnie książkowy mol i szczęśliwa żona.

Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.

 • Piękne te
  Twoje słowa, szczególnie zachwyciła mnie UWAŻNOŚĆ – czuję, że więcej mi jej
  potrzeba. Ja też zachęcona artykułem Kasi wybrałam swój drogowskaz na najbliższy
  rok – CREATE.

  Zaglądam do Ciebie już od kilku miesięcy i chciałam podziękować za
  to co robisz, szczególnie za cykl: Uwierz w życie pozaetatowe. Wszystkiego
  dobrego w Nowym Roku!

  • Magdo, niezwykle mi miło i cieszę się, że do mnie wpadasz i czytasz. A Twoje słówko CREATE jest całkiem blisko mojej TWÓRCZOŚCI. Zatem trzymam kciuki za realizację Twoich twórczych planów i również wszystkiego dobrego w Nowym Roku 😉

 • Po artykule Gosi myślałam nad jednym słowem na ten rok i przyszło do mnie: PIORYTETY 🙂 Bo w 2015 roku rozmieniłam się nieco na drobne, przez co niekoniecznie szłam tropem rzeczy naprawdę ważnych. Chcę, aby ten rok wyglądał inaczej 🙂

 • No proszę, nigdy o tym nie pomyślałam. A to takie proste i może okazać się bardzo pomocne w realizacji celów. Poza tym rzeczywiście można bardziej na luzie doprecyzować i zdefiniować swoje pragnienia.
  Lubię nazywać rzeczy po imieniu, wymyślać nowe rozwiązania i korzystać z narzędzi, które pomagają mi w planowaniu, organizowaniu i realizacji moich założeń. Nie robię postanowień noworocznych, ale ustalam sobie cele umieszczając je na osi czasu w kalendarzu.
  A twórczość Gosi Zimniak jest również dla mnie inspirująca.
  Moje słowa przewodnie na 2016 to: rozwój (osobisty), odwaga (eksploracja nowych dziedzin), nawyki (ich pielęgnacja), relacje (z ludźmi), odpuszczanie (dążenie do minimalizmu).

 • Nie potrafię zmieścić się w jednym słowie, dlatego moją sentencją 2016 roku będzie – „wyjście ze strefy komfortu” 🙂

  • Jak widzisz, ja również nie potrafię 😉

   Ola, trzymam kciuki za wychodzenie poza strefę komfortu 🙂

 • Ja w tym roku wybrałam sobie jedno słowo, którym się kieruje. Jest to odwaga. Chcę zacząć wychodzić po za swoją strefę komfortu, chcę robić rzeczy w których ogranicza mnie strach, chce się rozwijać 😉

  • Odwaga – piękne słowo! 😉 Ewelino, zatem trzymam mocno kciuki za to, by słowo ODWAGA przerodziło się w czyn 🙂

   A będąc przy temacie odwagi, bardzo polecam Ci dwie książki. Jedna to Brene Brown „Z wielką odwagą” – http://pracowniaedukreacji.pl/z-wielka-odwaga-brene-brown/ A druga to, „Wielka Magia” Elizabeth Gilbert. Obie pięknie dotykają tematu odwagi. Pozdrawiam Cię.

   • Właśnie jestem w trakcie czytania tej drugiej pozycji i muszę przyznać, że na razie średnio na mnie „działa,” ale zobaczymy jak przeczytam całą jakie będą moje odczucia 😉
    Pozdrawiam 🙂

 • Nie mam słów, mam jedno hasło na ten rok, chociaż jego przesłanie nie jest dla mnie wcale nowe. „Rób, co sprawia Ci przyjemność”. Niby banalne, ale może nieźle zamieszać w życiu 😉

  • O tak. Takich haseł warto się uparcie trzymać, bo mogą przynieść w życiu prawdziwą rewolucję 😉 Trzymam kciuki!

 • Inspiracja płynie od blogerki do blogerki, niczym pozytywna nić myśli i idei. Zachęciłaś mnie tym wpisem do napisania artykułu o tym wokół jakich słów, bądź słowa skupię się w tym ciekawie zapowiadającym się roku. 🙂 Sama jestem ciekawa co z tego wyjdzie.

 • Magdalena Mrzygłód

  Dziękuję za inspirację! Skorzystałam i poszukałam; moje słowo na 2016-ty rok to ŚWIATŁO. Tak.

 • Dla mnie odwaga, bo najzwyczajniej w świecie brakuje mi jej. 🙂