Monika Nalewajek

ZAUFAJ SILE WŁASNYCH SKRZYDEŁ

Agnieszka Siołek-Cichocka cv zmiany 1 Comment

Monika NalewajekMonika Nalewajek – You Can More

Mówią o mnie „człowiek orkiestra”, ale ja wolę „zakochana w życiu kobieta”. Mam mnóstwo pozytywnej energii, którą z chęcią obdarowuję innych. Czerpię radość z nauki, stąd mam wiele pasji. Uwielbiam zadawanie pytań, rozwój i ludzi. Dlatego jestem aktywnym badaczem rynku, naukowcem z dziecięcą ciekawością świata, managerem, który doradczo wspiera lubelskie start up’y i fryzjerem, który poprzez fryzurę oddaje naturę człowieka.

CO ROBIŁAM? [fa type=”long-arrow-left”]
CO ROBIĘ?

 

Szybciej by było: czego jeszcze nie robiłam 😉 Byłam sprzedawcą w sklepie spożywczym. Wielokrotnie ankieterem. Redaktorem w portalu zajmującym się tematyką marketingu. Product managerem, odpowiedzialnym za promocję oraz badania satysfakcji z korzystania z usługi. Mystery shopperem (tajemniczy klient), który sprawdza jakość obsługi w sklepach z produktami do wykończenia wnętrz. Team managerem odpowiedzialnym za koordynowanie oraz kontrolowanie postępów pracy zespołu. Prezesem w studenckim kole naukowym i ewaluatorem w m.in. projektach unijnych.

Dzielę wiedzę i mnożę zyski pomagając firmom i pojedynczym ludziom rozwijać się. Działam jako freelancer, stąd mogę sobie pozwolić na wykorzystywanie wielu moich umiejętności, które dotąd udało mi się rozwinąć. Nie lubię odpowiadać na pyt. „co robisz?”, „kim jesteś?”, bo to bardzo szufladkuje, ogranicza. Wtedy muszę przypiąć sobie łatkę, etykietę zaakceptowaną przez społeczeństwo. A jak wymienię zbyt dużo to ludzie tego nie przyjmują, dlatego rzadko mówię o wszystkim. Mało ludzi dojrzało jeszcze do modelu wielozadaniowego, większość wciąż żyje w świecie specjalizacji jako najwyższej formy rozwoju zawodowego. A ja lubię holistyczne podejście. Właśnie w tym znajduję swoją konkurencyjność. Potrafię jednego dnia prowadzić duże badania rynku, później czarować fantastyczną fryzurę dla klienta, w międzyczasie wyjść na spacer z psem, a wieczorem jechać na konferencję naukową, podczas której piszę tekst na bloga. Robię więc wszystko, co mnie rozwija i uszczęśliwia.


JAK ODKRYŁAM, CO CHCĘ ROBIĆ?

Bez czarodziejskiej różdżki, proroczego snu, olśnienia, ani nawet wygranej w totka. Zwyczajnie. Próbując wszystkiego, co mnie zaciekawiło i odkrywając po drodze, co w danym zawodzie było dla mnie najcenniejsze. W ten sposób odkrywałam, w czym jestem dobra, a nad czym jeszcze muszę popracować. Płynęłam z wiatrem, nie miałam obranego kierunku. Korzystałam z szans, które przyniosło życie. Elastyczność i ciekawość świata doprowadziła mnie tu, gdzie jestem. Dziś uśmiecham się, gdy patrzę na 15-16 letnią dziewczynę, która była przerażona życiem, bo nie wiedziała, co chce wżyciu robić. Teraz to już przeszłość.

INSPIRACJA

Ludzie. Zwykli, prości ludzie, których spotykałam na swojej drodze – wychowawczyni w klasie, nauczycielka fryzjerstwa, promotor na studiach. Nie jakieś uznane autorytety. Od dziecka zachwycało mnie to, że choć wszyscy jesteśmy tacy sami, to dochodzimy w najróżniejsze w życiu miejsca. Ciekawiło mnie strasznie, jak to się dzieje, więc bardzo dużo obserwowałam i jeszcze więcej zadawałam pytań. Dopiero od 2-3 lat świadomie podążam drogą rozwoju osobistego.

POWÓD ZMIANY

Wielka niechęć do formalizacji, pracy od-do, podczas, gdy ja chciałam pracować zadaniowo, bardzo wąskie myślenie kierownictwa i /lub niejasny kierunek działań i mnóstwo papierologii, która do niczego nie prowadziła, oprócz tego, że zajmowała czas.

PLUSY WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI

 • wolność, niezależność i życie w świecie możliwości
 • brak strachu o to, co przyniesie jutro, bo nie jesteś uzależniony od gałęzi, na której siedzisz, a od siły własnych skrzydeł
 • mobilność, która pozwala na podróżowanie i pracę w najróżniejszych zakątkach świata
 • elastyczność czasowa (mogę pracować nawet i o 3 w nocy, jeśli tak mi wygodnie)
 • ćwiczenie własnego charakteru (samodzielność, zaradność, uczenie się z niepowodzeń, przyjmowanie krytyki, samodyscyplina) – rozwój tych cech sprawia, że nie boisz się tak przyszłości, jak wtedy, gdy jesteś na etacie – praca na etacie rozleniwia
 • kiedy potrzebujesz, możesz sobie zrobić dzień wolny i nikt Ci głowy nie będzie suszył. Jeśli chcesz, możesz daną pracę zrobić w 3 dni siedząc dzień i noc, zamiast rozwlekać to, bo czekasz na pozwolenia i akceptacje
 • poczucie odpowiedzialności za własną pracę, stąd maksymalna troska o to, jak zostanie wykonane zadanie
MINUSY WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI

 • myślenie o wszystkim, odpowiedzialność za wszystko
  • konieczność bycia na bieżąco w dziedzinach, które mogą Cię nie porywać (np. prawo)
   • musisz dbać o każdy aspekt Twojej firmy (w tym ludzi, klientów), w tym wszystkim fajnie by było jeszcze mieć czas dla siebie.
    • jeśli Twoja firma jest jednoosobowa – zazwyczaj, kiedy nie pracujesz, nie zarabiasz (jak jesteś chory to jest klops). Generalnie rzadko kiedy są stałe strumienie dochodów, raczej przychodzą falami i trzeba umieć zarządzać strumieniem gotówki.
     • musisz zawsze wiedzieć, co zrobić, by Twoi pracownicy nie czekali i wiedzieli, jak działać, gdy się pali i wali.

     MOCNE STRONY

     • szybkie uczenie się
     • podejście holistyczne
     • zaradność życiowa
     • nie poddaję się
     • wyszukanie dróg rozwoju
     • widzenie szans w otoczeniu
     • mnóstwo energii i woli działania
     SŁABE STRONY

     • nie cierpię zajmować się papierami, dlatego z przyjemnością oddaję to fachowcom,
     • nie umiem pracować systematycznie, stąd uwielbiam nowinki technologiczne, które pozwalają na ustawienie alertów, deadlinów i innych udogodnień
     • brakuje mi cierpliwości, aby załatwiać sprawy urzędowe, biegać po piętrach od pokoju, do pokoju, ale i na to znalazłam sposoby – witaj XXI wieku!!!
     • absolutnie nie mam zdolności do projektowania graficznego, ale moja przyjaciółka je ma 😉

     JAKI POTWÓR MIESZKA/Ł W TWOJEJ GŁOWIE?

     BRAKUS ODWAGUS – ten mitologiczny stwór zamieszkał w mojej głowie, jako niechciany lokator w dniu moich urodzin. U szczytu swojej potęgi był silny, niczym gladiator, sprytny jak lis, elokwentny jak 5 letnie dziecko (no nie przegadasz) i potrafił się kamuflować, jak kameleon, bylebym tylko jemu nie przypisała tego, w czym mnie ograniczał. Dzięki niemu poznałam, co to strach przed oceną innych, brak odwagi, aby postawić na swoim, no i co to jest przepracowanie związane z brakiem asertywności.

     Oswajanie potwora
     • Metodą małych kroków. Nie pozwalał mi się zmieniać, ale spał spokojnie, gdy wykonywałam drobne kroczki, a potem było już za późno, by mógł zareagować. Ja byłam silniejsza. W końcu już to zrobiłam, już miałam doświadczenie, więc czemu miałabym nie zrobić tego drugi raz?
     • Bardzo pomogło mi zapoznanie się z metodą kaizen.
     ETAT VS FIRMA

     Oceń w skali od 1-10 pkt:

     3 – kreatywność na etacie   VS    kreatywność we własnej firmie – 7

     3 – motywacja na etacie   VS    motywacja we własnej firmie – 8

     2 rozwój potencjału na etacie   VS    rozwój potencjału we własnej firmie – 10

     RADA DLA INNYCH

     „Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.”
     „Nie trzeba być wielkim, aby zacząć, ale trzeba zacząć, aby być wielkim”.
     „Bądź takim rodzajem człowieka, że gdy Twoja stopa dotyka rano podłogi, diabeł w piekle mówi: Ooo kurwa, wstał…”

     KSIĄŻKA, KTÓRĄ POLECAM

     Michael Heppell „Jak zaoszczędzić godzinę dziennie?”
     Tom Rath „Strendghts Finder 2.0”
     Robert Maurer „Filozofia Kaizen”

     LINKI DO MOICH STRON

     youcanmore.pl/
     facebook.com/youcanmore

      


     KILKA SŁÓW NA DO WIDZENIA: projekt „Uwierz w życie pozaetatowe” powstał, aby inspirować do twórczych zmian. Z myślą o tych WSZYSTKICH, którzy szukają swojej zawodowej drogi, potrzebują zawodowej zmiany i tych, którzy zmiany dokonali i chcą zainspirować nią innych. Jeżeli masz ochotę pojawić się w moim projekcie i przedstawić historię swojej zawodowej zmiany, pisz koniecznie. Więcej o pomyśle w artykule „Marzysz o pracy z pasją? Uwierz w życie pozaetatowe”.


      

     AUTOR BLOGA

     Agnieszka Siołek-Cichocka

     Facebook Google+

     Projektant zawodowej zmiany. Pedagog. Logopeda. Twórca marki Dwie Kropki Wierzy w życie pozaetatowe. I w życie na własnych zasadach. Pasjonatka nurtu psychologii pozytywnej, odkrywania mocnych stron i metafory. Mieszka w Poznaniu, gdzie tworzy i prowadzi swoją firmę. Prywatnie książkowy mol i szczęśliwa żona.

     Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

     DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

     Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.