Z wielką odwagą Brene Brown

Potęga wrażliwości

Agnieszka Siołek-Cichocka KSIĄŻKI 4 Comments

Od dawna chciałam przeczytać tę książkę. Przede wszystkim dlatego, że wrażliwość jest czymś, co uważam za największe wyzwanie mojego życia. Dlaczego? Bo często towarzyszy jej strach, lęk i obawa przed zranieniem i krytyką. Przed pokazywaniem swojej wrażliwości w takiej postaci, w jakiej ją odczuwam na co dzień. A odczuwam bardzo intensywnie.

„Z wielką odwagą” nie jest pozycją łatwą i lekką w odbiorze. Nie jest to również klasyczny poradnik w amerykańskim stylu. I chwała Brene Brown za to. Natomiast jest to wnikliwe studium strachu, lęku, wrażliwości i wstydu. Oraz tego, jak sobie z nimi radzić w codziennym życiu.

Ta książka jest dla mnie niezwykle ważna z kilku powodów:

 • pokazuje, że wrażliwość dotyczy każdego z nas,
 • rozbraja mity na temat strachu, lęku i wstydu,
 • pozwala oswoić się z trudnymi emocjami, które towarzyszą na co dzień każdemu z nas,
 • pokazuje, że wstyd, strach i lęk są naturalnymi komponentami życia i nie da się ich wyeliminować,
 • badania naukowe Brene Brown jasno pokazują, że pod względem odczuwania wstydu i strachu wszyscy jesteśmy równi – boimy się i lękamy w ten sam sposób tych samych codziennych spraw,
 • uczy, że warto pokazać swoją wrażliwość, ujawnić swój wstyd, pomimo, że są to emocje, które bardzo trudno wyrażać,
 • ta książka daje mi sporą nadzieję na to, że w z pozoru odhumanizowanym świecie ciągle tkwi ogromny potencjał wrażliwości,
 • i wreszcie uczy mnie, jak radzić sobie z własną wrażliwością oraz innymi trudnymi emocjami, których doświadczam.

Zatem bardzo Cię do niej zachęcam.

PS – A tutaj Brene Brown w jednym ze swoich najsłynniejszych wystąpień na TEDx – „Potęga wrażliwości”. Jeżeli jeszcze nie widziałaś, bardzo cię do tego zachęcam.

Czytałaś już tę książkę? Daj znać w komentarzu.

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Projektant zawodowej zmiany. Pedagog. Logopeda. Twórca marki Dwie Kropki Wierzy w życie pozaetatowe. I w życie na własnych zasadach. Pasjonatka nurtu psychologii pozytywnej, odkrywania mocnych stron i metafory. Mieszka w Poznaniu, gdzie tworzy i prowadzi swoją firmę. Prywatnie książkowy mol i szczęśliwa żona.

Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.

 • Zgadzam się, ta książka jest wyjątkowa. To moje odkrycie roku 😉 Każdy kto mnie zna wie, że uwielbiam takie rozmyślania. Dostałam w prezencie nawet wersję do słuchania, bo tak mi się spodobała książka. I wersja do słuchania jest moim zdaniem lepsza 🙂 oczywiście pod warunkiem, że co kilka zdań jest możliwość zatrzymania nagrania, bo bez tego nie potrafiłabym chyba w pełni zrozumieć treści, przetrawić jej. Jeśli nie miałaś okazji czytać – polecam Ci „Dary niedoskonałości” tej autorki.

  • Chyba będę musiała przekonać się do audiobooków 😉 I dzięki za polecenie „Darów niedoskonałości”, z pewnością do niej sięgnę, bo i przy okazji czytania „Z wielką odwagą” dodałam ją do obowiązkowej listy lektur 😉

 • Jeszcze nie czytałam, ale po Twoim wpisie zamierzam 🙂