zmiana pracy

6 kroków by zamienić etat na własną firmę – cz. I

Agnieszka Siołek-Cichocka PRACUJ Z PASJĄ, RÓB TO, CO KOCHASZ 9 Comments

Jak pisałam kilkakrotnie, uważam, że zmiana pracy nie polega na aplikowaniu CV i przeglądaniu profilu firm i stron potencjalnych pracodawców. To coś znacznie więcej. Aby dobrze dopasować do siebie pracę, należy się do tego kroku solidnie przygotować. Poznać siebie, a w tym m.in. swoje wartości, warunki pracy, które cię rozwijają oraz twoje mocne strony. Gdybym miała taką możliwość, wprowadziłabym taki przedmiot w szkołach. Po to, aby zapobiegać w przyszłości zawodowym pomyłkom oraz marnowaniu czasu. Tak wiele osób ma pracę, która ich niszczy i wypala. Biorąc pod uwagę, że w pracy spędzamy znaczną część swojego życiu, to smutny i niepokojący fakt, z którym zdecydowanie trzeba coś zrobić. Najlepszym na to sposobem jest POZNANIE SIEBIE (im wcześniej, tym lepiej), po to, aby pracę skroić na miarę własnych potrzeb. Czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak. Poniższe punkty pomogą Ci w tym.

1. Przygotuj się

Od dobrego przygotowania wszystko się zaczyna. I jest to element konieczny. To czas na zbieranie narzędzi i metod dochodzenia do celu. Czas precyzowania wizji i nabierania rozpędu w zawodowej zmianie. Więcej o tym, co uwzględnić w dobrym przygotowaniu pisałam tutaj (klik).

2. Odkryj wartości

Wartości są sercem i podstawą dobrego projektu zawodowej zmiany. To z nich wypływa motywacja i zawodowa misja, która napędza nasze działanie i sprawia, że konkretne zajęcia ma dla nas sens. Kiedy poznasz swoje wartości, będziesz wiedzieć w jakim kierunku podążać, aby w pełni realizować się w życiu zawodowym i prywatnym. Więcej o tym, po co ci wartości przeczytasz tutaj (klik).

3. Odkryj warunki, które cię rozwijają

Mamy różne typy osobowości, odmienne wartości i mocne strony. Dlatego każdego z nas rozwija co innego. Jedni będą rozkwitać w miejscu pracy pełnym ludzi i nowych wyzwań, inni rozwiną skrzydła pracując w samotności przy rutynowych i przewidywalnych czynnościach. To ważne, byś wiedział, co rozwija właśnie Ciebie. Ta wiedza to kolejna cegiełka do sprecyzowania kierunku zmiany pracy. O tym, jak odkryć warunki pracy pisałam tutaj (klik).

4. Odkryj mocne strony

Bez znajomości mocnych stron, jak bez ręki. Każdy z nas ma mocne strony, ale nie każdy z nich korzysta. A przydają się w życiu i podczas szukania pracy bardziej niż uśmiech czy parasol na niepogodę. Dzięki nim wzrasta poczucie twojej wartości, zwiększają się możliwości i podnosi satysfakcja z życia. To one sprawiają, że realizujesz marzenia, masz pomysł na siebie i wybierasz dla siebie właściwą drogę zawodową. Jak je odkryć? Dowiesz się tutaj (klik).

5. Przeskanuj zainteresowania i umiejętności

Zrób listę zainteresowań i wszystkich umiejętności, jakie posiadasz. W zrobieniu takiej listy pomoże ci ćwiczenie „Mapa zasobów”, o którym więcej przeczytasz tutaj (klik). To bardzo ważny etap, ponieważ pozwala na przyjrzenie się twoim realnym zasobom z bliska. Ćwiczenie pokaże ci również, jak wiele już potrafisz i jak wiele masz, aby zacząć działać tu i teraz. Baza umiejętności to świetny punkt wyjściowy do sprecyzowania kierunku twojej przyszłej działalności i tego, czym mógłbyś się zajmować.

6. Poproś o feedback

Zanim ruszysz z miejsca zapytaj bliskich i znajomych osób o to, co najbardziej w tobie cenią, z czym kojarzy im się twoja osoba, w jakim zawodzie cię widzą. A jeśli jesteś w dobrych kontaktach z obecnym pracodawcą, zapytaj o to również jego. To trudne zadanie i trzeba zebrać się na odwagę. Ale informacja zwrotna jest w tym wypadku na wagę złota i trud się opłaci. W tym, jak widzą cię inni, kryje się wiele cennych informacji dotyczących twojego potencjału, kierunku rozwoju i marki, którą jesteś. Tak, tak! Już dziś jesteś marką. Poproś o feedback, a dowiesz się jaką. Więcej o ćwiczeniu tutaj (klik).

Zdobycie wiedzy w tych 6 punktach to kopalnia informacji na temat Twoich preferencji zawodowych. To jednocześnie jedyny i najlepszy fundament do trwałej zmiany zawodowej, która będzie przynosić Ci satysfakcję i spełnienie. Sama osobiście przetestowałam i doświadczyłam tego wszystkiego na sobie, co bardzo pozytywnie wpłynęło na moje zawodowe i osobiste życie. Dlatego dziś dzielę się tym z Tobą.

Zainteresował się artykuł? Zajrzyj do drugiej części o tym, jaką metodą przygotować się do rzucenia etatu.

Co sądzisz o takim podejściu?
A może masz taką zmianę za sobą? Daj znać, co ci w tym pomogło.

AUTOR BLOGA

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Projektant zawodowej zmiany. Pedagog. Logopeda. Twórca marki Dwie Kropki Wierzy w życie pozaetatowe. I w życie na własnych zasadach. Pasjonatka nurtu psychologii pozytywnej, odkrywania mocnych stron i metafory. Mieszka w Poznaniu, gdzie tworzy i prowadzi swoją firmę. Prywatnie książkowy mol i szczęśliwa żona.

Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.

 • Też uważam, że tego typu przedmioty powinny być w szkołach. Jak mnie to denerwuje… Człowiek w szkole poznaje jakże ważne rzeczy typu budowa pantofelka a nie wie jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej albo jak wypełnić zeznanie podatkowe 😉 Za mojej kadencji były nawet jakieś zajęcia przedsiębiorczości, ale podręcznik nijak nie przystawał do realiów (i nawet ja, jako licealistka to wiedziałam 😀 ) a pani prowadząca ten przedmiot nawet jeszcze mniej do nich przystawała 😉 Agnieszka, rób rebelię, idź z tym do szkół, serio! 🙂

  • Wierz mi, że z chęcią wprowadziłabym WIELKIE ZMIANY w edukacji. Tak, jak piszesz, w szkołach jest tyle niepotrzebnych rzeczy. I najgorsze jest to, że realia się zmieniają, a szkoła od dawien dawna w starych czasach. Niby zmienia się otoczka, jest nowocześniej pod względem metodycznym, ale mentalnie to nadal epoka wstecz. Nic tylko ubrać kapcie i zwiedzać, jak w skansenie. 😉

 • Musze zrobic wszystko zgodnie z Twoja rozpiska, super pomysl. Dziekuje serdecznie. Twoj blog jest dla mnie wspanialym zrodlem inspiracji i miejscem, gdzie laduje akumulatory. Pozdrawiam serdecznie Beata

  • Beato, dziękuję pięknie za miłe słowa. Ja również czerpię od Ciebie ogrom inspiracji. Twój blog to kopalnia wiedzy! 😉

   Poza tym, jak najbardziej polecam wdrożenie tych 6 kroków. Wszystkie razem dają niesamowity efekt 😉 Serdeczności!

 • Urszula Osek

  świetny artykuł! Świetny drogowskaz!

 • Pingback: Jak znaleźć pomysł na siebie? Linki tygodnia. - VADEMECUM BLOGERA()

 • Marta Słocińska

  Część z tych punktów zrealizowałam już sama, ale tutaj znajduję dodatkowe inspiracje do działania. Może trochę się „rzucam” skoro chcę zmienić pracę po 10 dniach (a 5 lat studiowałam by zdobyć ten fach…), ale chyba lepsze to niż się wykończyć. To po prostu nie na moje nerwy i sprzeczne z moją naturą! Liczę na to, że umieszczone tu linki mi pomogą 🙂

  • Uważam, że praca to bardzo ważna sprawa. W końcu spędzamy w niej sporą część swojego życia. Dlatego tak ważne jest, aby była do nas dopasowana. Niestety studia często nie są tym, co nam w duszy gra. Znam to ze swojego przykładu. Zmiana fachu i pracy jest czymś trudnym, ale warto, naprawdę warto 😉 Trzymam kciuki!