Jak odnaleźć zawodową pasję?- #4 Warunki pracy a twój potencjał

Agnieszka Siołek-Cichocka PRACUJ Z PASJĄ, RÓB TO, CO KOCHASZ 7 Comments

Czy wiesz, że taki „drobiazg”, jak umiejscowienie twojego biurka i pomieszczenia w pracy ma wpływ na twoją efektywność oraz na to, czy lubisz swoją pracę? Nie tylko PASJA decyduje o poczucia zawodowego spełnienia. Warunki pracy to element, który jest bardzo istotny przy projektowaniu własnej ścieżki zawodowej. Marzysz o pracy, która będzie sprawiać przyjemność? Poznaj warunki, w których funkcjonujesz najlepiej. One uaktywniają tkwiący w tobie POTENCJAŁ.

Historia księgowej

Pani Marta (imię zmyślone, ale historia prawdziwa) zgłosiła się do doradcy zawodowego. Syndrom – wypalenie zawodowe. Po kilkunastu latach na stanowisku księgowej w dużej firmie straciła motywację, co skłoniło ją do szukania innego pomysłu na siebie. Ale po testach określających predyspozycje okazało się, że nie ma dla niej lepszego stanowiska, niż księgowa! W czym tkwił zatem problem?

Firma Marty jakiś czas temu zmieniła siedzibę. Z biurowca, w którym miała osobny pokój do pracy, przeniosła się do wielkiej sali typu „open space”. Ogrom ludzi, hałas i ciągły ruch zaczęły ją dekoncentrować, demotywować, co przełożyło się na wyniki pracy. A w dalszej kolejności na myśli o zmianie fachu.

Po wnikliwej rozmowie okazało się, że problem nie tkwił w jej predyspozycjach, ale w warunkach, w jakich pracowała. Po odkryciu tego faktu, Marta wystosowała wniosek o przeniesienie jej w miejsce, gdzie będzie miała spokój i ciszę. Szef uwzględnił prośbę, a wraz ze zmianą powróciła dawna motywacja. Warto przy tej okazji wspomnieć, że nasza bohaterka to typ introwertyka, który w zatłoczonym i głośnym pomieszczeniu nie działa efektywnie (więcej w Introwertyk w marketingu).

Określ swoje preferencje

Ta historia udowadnia, że czasem wystarczy tylko zmiana pomieszczenia lub innych warunków pracy, aby działać wydajnie. Dlatego tak ważna jest znajomość preferencji, które wynikają z twojego typu osobowości i temperamentu. Satysfakcja zawodowa zależy od twoich potrzeb. Czy je znasz? I czy wiesz, w jakich warunkach jesteś efektywny?

W określaniu własnych preferencji uwzględnij następujące czynniki:

 • KONTAKTY SPOŁECZNE – zastanów się jaki rodzaj kontaktów z innymi odpowiada ci najbardziej: praca w dużej grupie, w małej grupie, praca z indywidualnym klientem (1:1), praca w samotności?
 • RODZAJ KONTAKTÓW Z KLIENTEM – bezpośrednie kontakty (spotkania, rozmowy, zebrania itp.), czy pośrednie kontakty (telefonicznie, mailowo, poprzez inne osoby itp.)?
 • AUTONOMIA – lubisz  niezależność i możliwość decydowania o tym. czym będziesz się zajmować? A może wolisz, gdy zadania masz ustalone z góry i nie przeszkadza ci, gdy ktoś inny ustala plan działania?
 • POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA – jedni lubią rutynę i przewidywalność, stały rytm od – do i bez niespodzianek, ale są i tacy, którzy uwielbiają zmiany oraz pracę w zmieniających się warunkach. Do której grupy należysz?
 • ZAROBKI – tego nie trzeb wyjaśniać. No ale czy wiesz ile chcesz zarabiać? Ustal konkretną kwotę.
 • TWÓRCZOŚĆ – praca odtwórcza bazująca na stałych schematach, szablonach, sztywnych zasadach, czy praca kreatywna, w której tworzysz, wymyślasz, kreujesz?
 • UROZMAICENIE – co bardziej ci sprzyja – różnorodne zadania, czy powtarzające się rutynowe czynności?
 • PRZYWÓDZTWO – lubisz przewodzić w grupie, być liderem? Czy lepiej ci, gdy masz nad sobą szefa/autorytet? A może wolisz być szefem tylko dla siebie?
 • ROZWÓJ OSOBISTY – czy istotna jest dla ciebie praca, która umożliwia ci rozwój, poszerzanie zainteresowań?
 • MIEJSCE – stałe: biuro, mieszkanie, gabinet, mała kilkuosobowa firma, duża korporacja lub zmienne: w terenie, wyjazdy, podróże, a może w domu?
 • PRODUKTYWNOŚĆ – praca w której widzisz szybkie wyniki, czy efekty odroczone w czasie?
 • SPECJALIZACJA – czy ma dla ciebie znaczenie fakt, żeby wykonywać konkretny zawód? Jeśli tak to w jakim kierunku? W jakiej branży? Na jakim stanowisku?
 • FORMA ZATRUDNIENIA – etat czy własna firma?

A teraz weź kartkę i długopis i w każdej z powyższych kategorii określ pasującą do ciebie opcję. I pamiętaj, że nie ma lepszych lub gorszych preferencji. Każda jest dobra, jeśli jest zgodna z tobą i tym, jak lubisz pracować. Jedni wolą pracować na etacie, być w dużej w grupie ludzi, inni preferują własną firmę i samotność. I wszystkie te opcje są ok, bo każdy z nas ma inny temperament i typ osobowości. To co rozwija ciebie, niekoniecznie będzie dobrze wpływać na twojego znajomego. Np. ja jestem najbardziej efektywna w pracy w której:

 • pracuję w samotności lub z klientem indywidualnym
 • mogę komunikować się w sposób pośredni, ale bezpośrednio też jest ok
 • mam dużą swobodę i niezależność, mogę decydować o wszystkim sama
 • źle znoszę rutynę, lubię zmiany i nowe wyzwania
 • mam wysokie zarobki
 • mogę tworzyć, kreować, wymyślać
 • mam opcję zmiany kierunku działań i możliwość podejmowania różnorodnych zadań oraz projektów
 • mogę być szefem dla siebie samej
 • mam możliwość ciągłego rozwoju
 • najlepiej w domu, gdzie tworzę lub w gabinecie, w którym mogę spotykać się z indywidualnym klientem 
 • lubię szybko widzieć rezultaty mojej pracy 
 • w związku z tym wszystkim odpowiada mi własna firma

Oczywiście nie zawsze pracowałam w takich warunkach. Jestem do niczego, gdy pracuję w dużej grupie ludzi, gdy nie mam możliwości decydowania i tworzenia swoich pomysłów. Odkrycie tego było dla mnie przełomowe, bo pozwoliło mi stworzyć sobie takie warunki pracy, które mi służą.

Określenie preferencji zawodowych to kluczowa sprawa w procesie szukania satysfakcjonującej pracy oraz w projektowaniu zawodowej zmiany. Znajomość zawodowych potrzeb pozwala zawęzić pole własnych poszukiwań. Poza tym to jeden z filarów, na którym rozwija się twój potencjał.

JAKIE WARUNKI ROZWIJAJĄ CIEBIE?

 

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Projektant zawodowej zmiany. Pedagog. Logopeda. Twórca marki Dwie Kropki Wierzy w życie pozaetatowe. I w życie na własnych zasadach. Pasjonatka nurtu psychologii pozytywnej, odkrywania mocnych stron i metafory. Mieszka w Poznaniu, gdzie tworzy i prowadzi swoją firmę. Prywatnie książkowy mol i szczęśliwa żona.

 

Dołącz do newslettera i pobierz ćwiczenie

DIAGRAM ODKRYWANIA TWOICH MOCNYCH STRON

Nie lubisz spamu? To świetnie! Bo ja nie mam na niego kompletnie czasu.

 • Wiesz, Agnieszko, to jest chyba najczęściej czytany przeze mnie wpis na Twoim blogu 😉 Jakoś tak to jest, że często do niego wracam.

  • Dobrze wiedzieć 😉 I jakie wnioski Patrycjo?

   Z mojego doświadczenia w pracy z osobami szukającymi pomysłu na siebie wynika, że etap poznania własnych preferencji jest jednym z najbardziej przełomowych. Zazwyczaj okazuje się, że warunki, w jakich pracują/pracowali są diametralnie różne od ich preferencji. A to wywołuje SZOK. U mnie z resztą też tak kiedyś było 😉 Ciężki kaliber 😉

   • Jeśli chodzi o same preferencje, określiłam je mniej więcej kilka miesięcy temu, ale przełomem była dla mnie wnikliwa lektura „Rób to, do czego jesteś stworzony”. To było niezwykłe doświadczenie. Twój wpis przypomina mi wnioski, które wypłynęły z tej, bądź co bądź, długiej lektury. I to jest dla mnie ważne, bo wciąż powątpiewam, czy moja nowa droga jest tą dla mnie.

    Możesz napisać kiedyś artykuł o tym, jak radzić sobie ze zmianą zawodową, jeśli wymaga ona dość długiego czasu na dodatkową edukację, niemałych nakładów finansowych i niesie dużo niepewności? 😉 To bolesne, gdy nie ma się już 20 lat 😉 Czas pędzi 😉

    Póki co, powtarzam sobie często moją ulubioną maksymę o tym, że nie należy rezygnować z czegoś tylko dlatego, że wymaga to czasu – czas i tak upłynie. Ale może masz jeszcze jakąś inną receptę? 🙂

    • Patrycjo, a czy mogę wiedzieć o jakiej branży piszesz? Strategia zmiany zawodowej zależy przede wszystkim od specyfiki danego zawodu. Można się wtedy przyjrzeć, jak sobie radzić ze zmianą w indywidualnym kontekście. Zastanawiam się również, skąd wypływa Twoja niepewność co do wybranej drogi.

     Nie mam niestety cudownych recept 😉 Z mojego doświadczenia i z tego, co obserwuję, mogę napisać, że NIGDY nie mamy 100% pewności, co do tego, czy dana droga jest słuszna. O tym można przekonać się już „po”.

     Na zmianę dobrze jest spoglądać w krótszych odcinkach czasu, nie myśleć o niej, jak o czymś stałym. Tylko dzielić sobie drogę na etapy. Kto wie, może i tak na którymś z odcinków będziemy chcieli skręcić w inną stronę? Tak może być i to jest ok. Więc pojawia się kolejna kwestia, dania sobie przyzwolenia na zmianę w ogóle – ale to już praca z naszymi przekonaniami 😉 Dużo tutaj wątków. Chciałabym odpowiedzieć Ci jak najkonkretniej, ale nie znam tak naprawdę specyfiki Twojej sytuacji. Więc, jak będziesz mieć ochotę się nią podzielić, to pisz śmiało. 😉

     • Niepewność wynika z przekonań – z tego, że trudno mi sobie pozwolić na zmianę. I gdy myślę o zmianie, czasem pojawia się Potwór, który mówi, że bredzę i powinnam usiąść na tyłku, bo mam świetny wyuczony zawód 🙂 Tymczasem szykuje mi się spora inwestycja czasowa i finansowa, by zdobyć nowy zawód. To bolesne, ale ciągnie bardzo.

     • Próbuj małymi krokami. To normalne, że jest Ci z tym ciężko. Nie warto porzucać marzeń i rezygnować z nowych dróg tylko dlatego, że kilka z nich już poznaliśmy. Zmiana zawodu jest procesem i jak każdy proces wymaga czasu i cierpliwości. Nie da się inaczej. Rzadko kiedy zmiany następują hop-siup. Trzymam za Ciebie kciuki i dopinguję!

 • Paweł Stachyra

  Agnieszko, zrobiłem to ćwiczenie, zastanawiałem się nad odpowiedziami przy każdym czynniku. I mam do Ciebie pytania: co jeśli przy odpowiedzi okazuje się, że pasuje do mnie więcej jak jeden czynnik. Na przykład: lubię pracę w samotności, ale również w grupie, a także indywidualnie z klientem. Jak wybrać obszar z większym potencjałem dla mnie? Czym się kierować? Tak samo: lubię pracę, w której widzę szybkie wyniki, ale też wykonuję pracę, gdzie efekty są odroczone w czasie i to rozumiem, że na owoce trzeba poczekać. Tak samo: lubię pracę w domu, ale też w terenie, wyjazdy, przemieszczanie się. Czym się kierować przy odpowiedziach? Pozdrawiam 🙂